"Wierzę, że polscy eksperci przyczynią się do odbudowy Aleppo"
- By odzyskało tą świetność, którą miało przed wojną i aby dalej mogło dobrze się rozwijać - oświadczył prezydent Andrzej Duda otwierając 41. sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie.
2017-07-02, 21:16
Posłuchaj
- Bardzo serdecznie dziękuję za przybycie do Polski, do Krakowa, na to zupełnie wyjątkowe dla nas Polaków i dla mnie, jako prezydenta RP, wydarzenie, jakim jest 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO - zaznaczył Andrzej Duda.
- Dlaczego wyjątkowe? Dlatego że Komitet obraduje w Polsce na sesji po raz pierwszy. Dlatego że Komitet jest dla Polski niezwykle ważny, i zarówno Polska, jak i Kraków - moje miasto, bo tutaj się urodziłem, tutaj się wychowałem - bardzo wiele UNESCO zawdzięcza - stwierdził.
Polska, Kraków bardzo wiele UNESCO zawdzięcza
Andrzej Duda wskazał, że w rozmowie z dyrektor generalną UNESCO Iriną Bokovą wspominał czasy swojego dzieciństwa, lata 70. XX wieku w Krakowie. Wówczas - jak przypomniał prezydent - Kraków był za Żelazną Kurtyną i "ginął w oczach".
- Fotografie, te stare, ukazują zniszczone zabytki Krakowa, zatarte twarze maszkaronów, zniszczone detale wykonane przed setkami lat przez najlepszych mistrzów (...) Wszystko to ginęło z miesiąca na miesiąc, z roku na rok. W wyniku kwaśnych deszczy. Przez to, że prowadzono rabunkową gospodarkę przemysłową nie licząc się ze środowiskiem i naszym dziedzictwem - oznajmił.
REKLAMA
- I wtedy właśnie, w 1978 roku, i Wawel, i stara część Krakowa wraz z dzielnicą Kazimierz zostały wpisane na powstającą wtedy Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To był moment zmiany - podkreślił.
Prezydent przypomniał, że wówczas powstało wiele inicjatyw, m.in. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, dzięki którym "Kraków dzisiaj jest piękny". - To dla mnie wielka satysfakcja, że mogę dzisiaj państwu tutaj właśnie, w Krakowie, powiedzieć "dziękuję" - dodał.
Oświadczył, że "nasze wielkie polskie dziedzictwo stanowi immanentną część światowego dziedzictwa, historii, kultury, można powiedzieć - cywilizacji judeochrześcijańskiej".
Wierzę w to, że Polacy pomogą w odbudowie Aleppo
Andrzej Duda powiedział, że wie, że na sesji będzie rozmowa o sprawach niezwykle ważnych, o tym, co trzeba uratować, odratować, odtworzyć dziś na świecie w warstwie dorobku historycznego, kulturowego, także architektonicznego". - Jak choćby o niewątpliwej konieczności odbudowania Aleppo, zniszczonego w czasie konfliktu w Syrii - wymienił.
- I tu, jako Polak, jeden element chciałem mocno podkreślić, i także podziękować. Chciałem podziękować za to, że w 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisana została warszawska Starówka. Warszawska Starówka, która została całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej - oznajmił.
REKLAMA
- Jednym z bardzo ważnych celi, jakie miało po II wojnie światowej całe polskie społeczeństwo (...) to była odbudowa Warszawy. I to się udało. I mimo iż nie były to oryginalne zabytki, że była to rekonstrukcja, to jednak Komitet zgodził się wpisać Starówkę na listę światowego dziedzictwa, jako przykład walki o przetrwanie dziedzictwa kulturowego - wskazał.
- Wierzę w to, że polscy eksperci będą mogli przyczynić się również do odbudowy Aleppo, by odzyskało tą świetność, którą miało przed wojną i aby dalej mogło dobrze się rozwijać - zaznaczył.
***
Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO to coroczne, międzyrządowe spotkanie 21 państw członkowskich Komitetu dotyczące ogólnej polityki i zasad realizacji zapisów Konwencji z 1972 roku.
W roli obserwatorów uczestniczą w niej również delegacje z ponad 170 Państw-Stron Konwencji światowego dziedzictwa - ze wszystkich kontynentów oraz zarejestrowani przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Ubiegłoroczna sesja odbywała się w Stambule.
REKLAMA
Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury UNESCO (skrót od ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) to instytucja zajmująca się wielostronną współpracą w dziedzinie edukacji, nauki, kultury i informacji. Obecnie jej członkami jest 195 państw.
W UNESCO odbywają się prace nad programami współpracy międzynarodowej i normami prawnymi w formie konwencji, zaleceń czy deklaracji, opierającymi się na założeniach wspólnych dla systemu Narodów Zjednoczonych i stanowiącymi odpowiedź na aktualne wyzwania cywilizacyjne.
IAR, PAP, kk
REKLAMA