Zburzenie i odbudowa Warszawy tematem towarzyszącym 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO
Zbiór przejmujących relacji obywateli polskich, którzy przeżyli okupację niemiecką w Warszawie, oraz album fotografii zburzonego miasta – otrzymają eksperci z całego świata, którzy w dniach 2-12 lipca wezmą udział w 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie.
2017-07-03, 11:28
Książka „Chronicles of Terror. Warsaw”, opracowana przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego, oraz album „A Phenix City Warsaw 1945-50. Through the Lens of Karol Pęcherski” pod redakcją Jerzego S. Majewskiego, wydany przez Muzeum Powstania Warszawskiego, trafią do rąk uczestników 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Magdalena Gawin Chciałabym, żeby z 41. sesji UNESCO w Krakowie wybrzmiało przesłanie nadziei dla Aleppo, wynikające z historii zburzenia i odbudowy Warszawy. Rozumiemy Aleppo przez kontekst naszego doświadczenia
- Chciałabym, żeby z 41. sesji UNESCO w Krakowie wybrzmiało przesłanie nadziei dla Aleppo, wynikające z historii zburzenia i odbudowy Warszawy. Rozumiemy Aleppo przez kontekst naszego doświadczenia - powiedziała na spotkaniu informacyjnym w sprawie organizacji sesji wiceminister kultury prof. Magdalena Gawin, pełnomocnik ds. organizacji wydarzenia.
Obie książki, które zostaną wręczone uczestnikom sesji, z różnych perspektyw przybliżają tragiczne losy stolicy Polski w XX wieku.
Warszawa po Powstaniu
Album "A Phenix City Warsaw 1945-50. Through the Lens of Karol Pęcherski" ilustruje skalę zniszczenia Warszawy. W wyniku metodycznego wyburzenia miasta po Powstaniu Warszawskim 85% historycznego centrum Warszawy legło w gruzach. Oczami znanego fotografa modernisty, pracującego po wojnie dla Biura Odbudowy Stolicy, książka pozwala spojrzeć na to, co zostało po wojnie z dawnej Warszawy – rozpoczynając od Starówki, przez Krakowskie Przedmieście, pl. Trzech Krzyży aż do Łazienek. Daje możliwość odbycia spaceru po zniszczonej stolicy, oddając zarazem ogrom wysiłku włożonego w jej późniejszą odbudowę.
REKLAMA
!["Chronicles of Terror. Warsaw"; "A Phenix City Warsaw 1945-50. Through the Lens of Karol Pęcherski"](http://static.prsa.pl/images/cd21adce-a793-47f6-b20a-b74fec833802.jpg)
Miasto – to układ urbanistyczny, architektura, ale także mieszkający tam ludzie. Losowi mieszkańców Warszawy poświęcona jest anglojęzyczna wersja książki „Zapisy Terroru. Warszawa”, wydana przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami. Książka prezentuje doświadczenia konkretnych osób – ofiar i świadków zbrodni niemieckich w stolicy. Zeznania, składane po wojnie przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce, opisują piekło okupowanej Warszawy, z odniesieniem do nazw ulic, placów, znanych obiektów, numerów domów.
"Zapisy Terroru. Warszawa"
"Zapisy Terroru. Warszawa" to pierwszy tom serii wydawniczej wydawanej przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami (OBnT), który zajmuje się gromadzeniem całości zeznań polskich obywateli z dwóch okupacji – niemieckiej i sowieckiej. OBnT stworzyło cyfrowe bilingwalne repozytorium w języku polskim oraz angielskim: ZapisyTerroru.pl i ChroniclesofTerror.pl, którego zadaniem jest popularyzacja XX-wiecznego doświadczenia Polski na świecie.
W Krakowie podczas 41. Sesji UNESCO prowadzona jest także charytatywna zbiórka pieniędzy oraz odbędzie się koncert na rzecz mieszkańców Aleppo.
Wewnątrz centrum kongresowego ICE, gdzie odbywa się sesja, na telebimach prezentowany będzie spot – przypominający o losie Warszawy oraz nawołujący do pomocy i solidarności z Aleppo.
REKLAMA
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest głównym organizatorem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. To prestiżowe, międzynarodowe wydarzenie, podczas którego eksperci dyskutują i podejmują decyzje w sprawach wpisów najpiękniejszych dobór kultury i natury o wyjątkowych wartościach na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uczestnikami spotkania będą delegacje rządowe z blisko 170 Państw - Stron Konwencji. Polska jest organizatorem Sesji po raz pierwszy.
koz
REKLAMA