Dziś zbierze się rząd Beaty Szydło. Czym zajmą się ministrowie?
O godz. 15 zbierze się rząd. Ministrowie mają omówić cztery projekty ustaw oraz dwa uchwał. Propozycje dotyczą m.in. kontroli dystrybutorów paliw i opłat za torby foliowe.
2017-07-05, 09:29
Posłuchaj
Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przygotowanym przez Ministerstwo Środowiska. Resort przez zmianę przepisów chce zachęcić do używania toreb wielokrotnego użytku.
Projekt zakłada, że od 1 stycznia 2019 roku lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą już oferowane za darmo w punktach sprzedaży. Zostaną one objęte symboliczną opłatą (tzw. opłatą recyklingową), która będzie doliczana do obowiązującej ceny takiej torby lub będzie jej podstawową opłatą.
Ministrowie zajmą się także projektem zmiany Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Zmiany w programie wynikają z konieczności dostosowania jego zapisów do zmienianej Umowy Partnerstwa, która jest dokumentem wyznaczającym ramy dla wdrażania funduszy unijnych, a tym samym wpływa na programy operacyjne.
Minister infrastruktury i budownictwa zgłosił projekt nowelizacji ustawy o dozorze technicznym. Zgodnie z propozycją, Urząd Dozoru Technicznego ma kontrolować sprawność urządzeń służących do odzyskiwania oparów paliwa na stacjach. Opłata za sprawdzenie jednego dystrybutora ma wynieść około 100 złotych.
Ten sam resort zgłosił też projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Ma on umożliwić powstanie zasobu nieruchomości na potrzeby programu Mieszkanie Plus. KZN ma dysponować nieruchomościami oraz kontrolować wysokość czynszów opłacanych przez najemców mieszkań objętych rządowym programem.
Rząd zajmie się też uchwałą dotyczącą "Umowy Partnerstwa na lata 2014-2020", która ma na celu dostosowanie jej zapisów do zaktualizowanej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Uchwała zakłada m.in. wsparcie procesów gospodarki cyfrowej.
Rząd omówi także projekt zmiany w Prawie o ruchu drogowym, który zakłada przyspieszenie wejścia w życie przepisów w zakresie centralnej ewidencji pojazdów. Przewiduje się, że zmodernizowany System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0) zostanie uruchomiony w zakresie centralnej ewidencji pojazdów 30 października. Pierwotnym terminem był czerwiec 2018 roku.
REKLAMA
kk
REKLAMA