Od Berlina po Nowy Jork. Światowe media komentują wizytę Donalda Trumpa w Polsce
Polska znalazła się wczoraj w centrum uwagi światowych mediów. Wszystko za sprawą wizyty w Warszawie Donalda Trumpa, która była szeroko relacjonowana nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie.
2017-07-07, 08:15
Amerykańskie stacje telewizyjne eksponowały owacyjne przyjęcie przywódcy USA, jego deklaracje w sprawie NATO i Rosji oraz słynny już uścisk dłoni pierwszych dam.
Wieczorne programy informacyjne w USA zaczynały się od zamieszek w Hamburgu. Na tle przemocy i chaosu w Niemczech, Polska robiła wrażenie oazy spokoju i porządku. Reporterka NBC stwierdziła, że nacjonalistyczne przemówienie prezydenta Trumpa zostało dobrze przyjęte w Warszawie. Najszerzej wizytę prezydenta USA relacjonowała telewizja Fox News.
Powiązany Artykuł
Donald Trump w Warszawie: stajemy ramię w ramię broniąc artykułu 5
- Polska stawiła się, by walczyć u naszego boku i należy do nielicznych członków NATO wydających 2 procent PKB na obronność. To ważne - podkreślał publicysta Fox News Eric Bolling tłumacząc, dlaczego Warszawa była właściwym miejscem do złożenia przez prezydenta Trumpa deklaracji o wierności artykułowi 5. Paktu Północnoatlantyckiego. - Polska pokazała, że jest przyjacielem nie tylko w deklaracjach ale gotowym do walki po naszej stronie. Musimy więc walczyć z nimi - wtórowała mu Taya Kyle.
REKLAMA
Mniej przyjazna prezydentowi Trumpowi telewizja CNN eksponowała fakt, że nadal nie przyznał on, iż Rosja ingerowała w amerykańskie wybory prezydenckie.
Niektóre stacje telewizyjny pokazały scenę podczas której Agata Kornhauser-Duda pozostawia Donalda Trumpa z ręką w powietrzu i podaje dłoń Melanii Trump. "Jeszcze jeden dziwny uścisk dłoni: Trump i polska pierwsza dama" - zatytułowała materiał filmowy telewizja ABC.
DE RTL TV/x-news
Niemieckie media krytycznie o wizycie
Kanclerz Angela Merkel oraz szef MSZ Sigmar Gabriel nie widzą nic złego w tym, że Donald Trump przed szczytem G20 w Hamburgu odwiedził Polskę. Inaczej oceniają to wydarzenie niemieckie media, które w zdecydowanej większości straszą, że wizyta Trumpa w Warszawie podzieli Europę i pogłębi izolację Polski w EU.
REKLAMA
Radio WDR komentując wizytę amerykańskiego prezydenta w Polsce przypomina, że już wcześniej Georg W. Bush próbował podzielić Europę, a teraz robi to samo Donald Trump. Dla tygodnika "Der Spiegel" wizyta Trumpa w Warszawie przed szczytem G20 była jawnym antyeuropejskim gestem. "Handelsblatt" nazywa wizytę Donalda Trumpa w Polsce występami "Die Trump-Show". Dziennikowi temu nie spodobało się, że Trump w Warszawie skrytykował Niemcy za zbyt niskie nakłady na obronność, oraz za współpracę z Rosją w branży energetycznej.
Niemieckie radio "Deutschlandfunk" komentując wizytę Trumpa zastanawia się, czy jego słowa wypowiedziane w Warszawie nie spowodują ostrych dysonansów w Unii Europejskiej.
Powiązany Artykuł
Od słów do czynów, czyli co obiecał Donald Trump [WIDEO]
Reakcja mediów ukraińskich
Media nad Dnieprem relacjonując wizytę Donalda Trumpa w Warszawie zauważyły wątki dotyczące Ukrainy. Przytaczano wypowiedź amerykańskiego prezydenta dotyczącą Rosji. Wspominano też nieobecność ukraińskiego prezydenta na warszawskim spotkaniu przywódców Trójmorza.
"Zachęcamy Rosję, aby wstrzymała swoją działalność na rzecz destabilizacji Ukrainy i innych krajów” - te słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych wypowiedziane w Warszawie ukraińskie media przytaczały najczęściej. Uwadze prasy nie uszła też rozmowa polskiego prezydenta z prezydentem USA. w której mówiono o bezpieczeństwie w regionie.
REKLAMA
TVN24/x-news
"Gazeta "Wiesti" w artykule pt. "Trump i Duda omówili sytuację na Ukrainie" cytuje informację kancelarii Andrzeja Dudy o tym, że obaj prezydenci mówili o Ukrainie, ale też planowanych na wrzesień manewrach Zapad 2017, które mają się odbyć na Białorusi z udziałem
rosyjskiego wojska.
Z kolei dziennik "Siewodnia” przypominając o rozczarowaniu, którym było niezaproszenie prezydenta Petra Poroszenki na szczyt Trójmorza z udziałem Donalda Trumpa, podkreśla, że obecność na szczycie amerykańskiego prezydenta dodała znaczenia inicjatywie. Jak czytamy, przysporzyło to też nerwów w Berlinie, którego stosunki z Waszyngtonem nie układają się ostatnio najlepiej.
REKLAMA
Włoska prasa: D.Trump w Warszawie ostro zaatakował Rosję
Włoska prasa, komentując wizytę Donalda Trumpa w Warszawie, zwraca uwagę na ostre słowa amerykańskiego prezydenta pod adresem Rosji. Podkreśla, że Polacy zgotowali mu entuzjastycznie przyjęcie.
Największy włoski dziennik "Corriere della Sera" pisze, że w Warszawie Donald Trump postawił Zachodowi pytanie, czy chce przetrwać i bronić swoich wartości. "La Stampa" podkreśla, że Trump postawił Polaków za wzór narodu, który w mninionych wiekach dzięki sile ducha przetrwał.
Powiązany Artykuł
Donald Trump w Polsce. Beata Szydło: to pierwszy krok w relacjach z USA
Wszystkie włoskie media akcentują, że amerykański prezydent uznał Rosję za zagrożenie dla ładu i pokoju. Lewicowa "La Repubblica" pisze, że Donald Trump został przyjęty w Warszawie jak gwiazda rocka przez tysiące Polaków. I komentuje: "Narodowo-konserwatywna Polska zgotowała Trumpowi triumfalne przyjęcie, jakiego nie może się spodziewać gdzie indziej". Gaszeta zaznacza, że obok wielu tysięcy wiwatująch na cześć Trumpa Polaków była zaledwie garstka kontestatorów.
TVN24/x-news
REKLAMA
Rosyjskie media o wizycie
Stany Zjednoczone są gotowe sprzedać Polsce kompleksy rakietowe Patriot - od tego "Kommiersant" rozpoczyna relację z wizyty Donalda Trumpa w Polsce. W ocenie gazety, Warszawa była i pozostaje strategicznym sojusznikiem Waszyngtonu, a przyjazd amerykańskiego prezydenta nad Wisłę potwierdza, że "Ameryka kocha Polaków".
Rosyjski dziennik zauważa, że zainteresowanie Warszawy nowym uzbrojeniem może być reakcją na plany rosyjskiego ministerstwa obrony, które chce przezbroić 152. brygadę rakietową w Czerniachowskie w obwodzie kaliningradzkim. "Kommiersant" podkreśla, że Polska ma już dziesięć baterii Patriot, stacjonujących 60 kilometrów od Kaliningradu i chce dokupić jeszcze osiem.
Gazeta zwraca również uwagę na przemówienie Donalda Trumpa, wygłoszone na placu Krasińskich w Warszawie, które było pierwszym publicznym wystąpieniem amerykańskiego prezydenta w Europie. Przy tym "Kommiersant" informuje czytelników w Rosji, że w trakcie swojego wystąpienia gospodarz Białego Domu wiele uwagi poświęcił ponad tysiącletniej historii Polski, jej walce o wolność i przyjaźni ze Stanami Zjednoczonymi.
koz
REKLAMA
REKLAMA