Papież do uczestników G20: priorytetem ubodzy, uchodźcy, wykluczeni
Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników szczytu G20 w Hamburgu napisał, że „w sercach i umysłach rządzących i w każdej fazie wprowadzania kroków politycznych należy nadać absolutny priorytet ubogim, uchodźcom, cierpiącym, bezdomnym i wykluczonym”.
2017-07-07, 15:10
W ogłoszonym w piątek przez Watykan liście do gospodyni szczytu G20 kanclerz Niemiec Angeli Merkel papież wyraził uznanie dla obradujących przywódców, którzy podejmują wysiłki na rzecz zapewnienia stabilności światowej gospodarki, w tym rynków finansowych, handlu oraz wzrostu gospodarczego - „włączającego i zrównoważonego”.
Powiązany Artykuł
Szczyt G20 w cieniu płonących barykad. Pierwszym tematem walka z terroryzmem
Franciszek zauważył, że nie ma natychmiastowych i całkowicie satysfakcjonujących rozwiązań dla problemów naszej planety. - Niestety dramat migracji, nierozłączny z ubóstwem i zaostrzony przez wojny jest tego dowodem - dodał.
Papież uważa, że zamiast szukać „traumatycznych” rozwiązań należy podjąć działania na rzecz „swobodnego przepływu ludzi”. Wymaga to, jak ocenił, “ruchu dokładnie przeciwnego w sumieniach rządzących i możnych”.
Papież apeluje o interwencję
Franciszek wezwał przywódców G20, by doprowadzili do pilnego rozwiązania dramatycznej sytuacji w Sudanie Południowym, Czadzie, w Rogu Afryki i w Jemenie, gdzie miliony ludzi cierpią z powodu głodu i braku wody. Będzie to „dowód powagi i szczerości zaangażowania” na rzecz zreformowania światowej gospodarki i „gwarancja jej skutecznego rozwoju” - wskazał.
REKLAMA
- Choć przywódcy G20 reprezentują państwa wytwarzające 90 procent światowych dóbr i usług, to właśnie to powinno ich zachęcić do głębokiej refleksji. Bowiem kraje i ludzie, których głos ma mniejszą siłę na światowej scenie politycznej, cierpią najbardziej z powodu zgubnych skutków kryzysów gospodarczych, za które ponoszą minimalną odpowiedzialność albo żadną - zauważył papież.
Powiązany Artykuł
Hamburg: Melania Trump uwięziona w hotelu. Policja zabroniła jej opuszczać budynek
- Jednocześnie - jak przypomniał Franciszek - ta ogromna większość, która w wymiarze ekonomicznym stanowi tylko 10 procent całości, jest tą częścią ludzkości, która mogłaby mieć większy potencjał, by przyczynić się do rozwoju wszystkich”.
- Historia ludzkości, także dzisiaj, przedstawia szeroką panoramę aktualnych bądź możliwych konfliktów. Wojna jednak nie jest nigdy rozwiązaniem - napisał Franciszek. - Za swój obowiązek uważam, by prosić świat o położenie kresu tym wszystkim niepotrzebnym masakrom - dodał.
Zdaniem papieża celem G20 powinno być pokojowe zmniejszanie różnic ekonomicznych. Ale to nie będzie możliwe, jeśli wszystkie strony nie zaangażują się na rzecz redukcji poziomu konfliktów i zatrzymania zbrojeń - ostrzegł Franciszek.
REKLAMA
dad
REKLAMA