Kamienie pamięci i flagi narodowe na cmentarzach wojennych nad Bzurą

Biało-czerwone flagi i kamienie pamięci z informacją o bitwie i nazwiskami poległych pojawią się na kilkunastu cmentarzach Bitwy nad Bzurą z września 1939 roku. Ich oznakowanie ma być ujednolicone, aby żołnierskie mogiły były widoczne z daleka i łatwo rozpoznawalne. 

2017-07-08, 13:37

Kamienie pamięci i flagi narodowe na cmentarzach wojennych nad Bzurą
Kawaleria podczas Bitwy pod Bzurą. Foto: WIKIMEDIA COMMONS/DOMENA PUBLICZNA

Posłuchaj

- Miejsca pochówku żołnierzy mają być lepiej widoczne i czytelne, zarówno dla turystów, jak i potomków poległych w kampanii wrześniowej- mówi Jakub Wojewoda prezes sochaczewskiego Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Na wszystkich pojawią się sześciometrowe maszty z polską flagą, granitowe kamienie z inskrypcją informującą o bitwie, w której polegli żołnierze, szczegółowy opis spoczywających w mogiłach i lista nazwisk poległych, które udało się do tej pory ustalić. 

W pierwszym etapie w ten sposób zostanie oznaczonych 12 cmentarzy na terenie powiatu sochaczewskiego. Docelowo oznakowanych ma być ponad 70 cmentarzy i kwater wojennych z tej bitwy, na których spoczywa w sumie 20 tysięcy obrońców ojczyzny z armii Pomorze i Poznań. 

Oznakowanie cmentarzy to inicjatywa Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im.II/18 pp., której celem jest upamiętnienie żołnierzy, miejsc pamięci oraz edukacja na terenie miejsc pamięci narodowej związanych z Bitwą nad Bzurą 1939 roku. Fundusze na ten cel pozyskano z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

dcz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej