Komisja weryfikacyjna: decyzje prezydent Warszawy naruszyły interes społeczny

Rażące naruszenie interesu społecznego przez prezydent Warszawy stwierdziła komisja weryfikacyjna, uchylając decyzje reprywatyzacyjne dot. nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10. Jak stwierdzono, wydanie decyzji doprowadziło do skutków sprzecznych z interesem społecznym.i.

2017-07-10, 13:56

Komisja weryfikacyjna: decyzje prezydent Warszawy naruszyły interes społeczny
Warszawa (zdjęcie ilustracyjne). Foto: Pixabay.com/tpsdave

Rażące naruszenie interesu społecznego przez prezydent Warszawy stwierdziła komisja weryfikacyjna, uchylając decyzje reprywatyzacyjne dot. nieruchomości przy ul. Twardej. Jak stwierdzono, wydanie decyzji doprowadziło do skutków sprzecznych z interesem społecznym.

W poniedziałek komisja ogłosiła swoje pierwsze decyzje dotyczące nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10. W związku z roszczeniami Macieja M., Rada Miasta przeniosła stamtąd gimnazjum - jeszcze przed przyznaniem mu prawa użytkowania wieczystego.

Za uchyleniem decyzji reprywatyzacyjnych w sprawie dwóch nieruchomości przy Twardej w Warszawie głosowało ośmiu członków komisji weryfikacyjnej, a jeden był przeciw - poinformował w poniedziałek szef tej komisji Patryk Jaki.

"Nie uwzględniono interesu społecznego"

Przewodniczący komisji wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki mówił w poniedziałek, uzasadniając decyzje komisji, o rażącym naruszeniu interesu społecznego przez prezydent Warszawy. - Nie ulega wątpliwości, że w toku postępowania administracyjnego organ administracji publicznej powinien nie tyko uwzględnić indywidulany interes prawny, ale także interes ogółu - mówił Jaki.

Jak dodał, przebieg procesu reprywatyzacji może wskazywać, że działania miasta nakierowane były na przeprowadzenie reprywatyzacji, nie zaś na ochronę interesu społecznego.

- W toku postępowania dekretowego nie został w ogóle uwzględniony interes społeczny - mówił Jaki, wskazując na konieczność przeniesienia szkoły. Jak dodał, zdaniem komisji w interesie społecznym było utrzymanie gimnazjum w dotychczasowej lokalizacji.

REKLAMA

Pierwsza decyzja komisji

To pierwsza decyzja komisji, która jako organ administracji od początków czerwca bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Komisja ogłosiła ją po niejawnym posiedzeniu ws. nieruchomości Twarda 8 i 10, które zbadała wcześniej na dwóch rozprawach. Nie stawiła się na nich prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, za co ukarano ją 6 tys. zł grzywny.

Powiązany Artykuł

warszawa free 1200(1).jpg
Afera reprywatyzacyjna w Warszawie - czytaj więcej


Maciej M. skupował roszczenia co do nieruchomości, której przedwojennymi właścicielami byli obywatele RP pochodzenia żydowskiego. Po decyzjach sądów, które m.in. ustanowiły kuratora spadku, zwrócił się do miasta o ustanowienie użytkowania wieczystego - co stało się w lipcu 2014 r. Wcześniej, w związku z roszczeniami M., Rada Miasta przeniosła stamtąd gimnazjum. Już po decyzji z lipca 2014 r. odnalazła się pominięta spadkobierczyni Edith S.; okazało się też, że części spadkobiercom wypłacono odszkodowanie. Dlatego Ratusz nie podpisał z M. umowy notarialnej ws. użytkowania działek; on sam pozwał zaś miasto do sądu z żądaniem jego zawarcia. Miasto - które formalnie nadal jest właścicielem działek - wszczęło też postępowanie wznowieniowe, zawieszone po rozpoczęciu prac komisji.

Stronami postępowania przed komisją są miasto i Maciej M. (ma prokuratorskie zarzuty w związku z tą m.in. reprywatyzacją; przebywa w areszcie, gdzie był przesłuchany przez komisję - PAP). Wniósł on by komisja uchyliła obie decyzje reprywatyzacyjne na jego korzyść.

dad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej