Będzie pozew przeciwko Polsce? Wycinka w Puszczy Białowieskiej na celowniku KE

Komisja Europejska ma dziś ogłosić, że kieruje pozew przeciwko Polsce do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w związku z wycinką w Puszczy Białowieskiej. Komisja nie uwzględniła argumentów Warszawy, że wycięcie zaatakowanych przez kornika drzew jest konieczne, by ratować ważne siedliska.

2017-07-13, 11:09

Będzie pozew przeciwko Polsce? Wycinka w Puszczy Białowieskiej na celowniku KE
Puszcza Białowieska. Foto: flickr/vlod007/CC BY 2.0

Posłuchaj

KE ogłosi pakiet postępowań przeciwko krajom, jest pozew w sprawie Białowieży. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Z informacji Polskiego Radia wynika, że będzie też wniosek do Trybunału o natychmiastowe wstrzymanie prac. Decyzja dotycząca Białowieży będzie w pakiecie procedur w związku z naruszeniem unijnego prawa, który dziś zostanie opublikowany w Brukseli. Na celowniku są także Węgry. 

Powiązany Artykuł

Puszcza Białowieska 1200.jpg
W ciągu 5 lat w Puszczy Białowieskiej wycięto 157 tys. zasiedlonych przez kornika drzew

Pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Puszczy Białowieskiej kończy ponad roczne postępowanie Komisji przeciwko Polsce. W połowie czerwca ubiegłego roku Bruksela wysłała pierwsze upomnienie i przedstawiła zarzuty dotyczące naruszenia niektórych przepisów w dyrektywie siedliskowej i ptasiej. Kolejne wyjaśnienia z Warszawy nie przekonały KE.

Zaprzestanie wycinki

Dziś oprócz pozwu ma ona także ogłosić, że wystąpi do Luksemburga o tak zwane środki natychmiastowe. Tak, by do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał, co może potrwać około półtora roku, sędziowie nakazali Polsce zaprzestania wycinki pod groźbą kar finansowych. 
Trybunał zwykle takie prośby rozpatruje bardzo szybko, nawet w ciągu miesiąca. Komisja ma argumentować wniosek nieodwracalnymi stratami.

REKLAMA

W pakiecie postępowań, który dziś zostanie ogłoszony są także Węgry. Komisja ma przejść do drugiego etapu procedury za ustawę o szkolnictwie wyższym, która - jak argumentuje Bruksela - ogranicza swobodę świadczenia usług. Zdaniem krytyków tej ustawy, uderza ona w Uniwersytet Środkowoeuropejski, założony przez George'a Sorosa. 

Ponadto Komisja ma dziś rozpocząć postępowanie przeciwko Węgrom za przepisy dotyczące działalności organizacji pozarządowych.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej