Szef MON: Grupa Wyszehradzka to inspiracja dla innych krajów Europy

- Wyszehrad to nie tylko nasza wspólna marka, lecz także inspiracja dla innych krajów Europy, jak we współdziałaniu wzmacniać cywilizację zachodnią - powiedział Antoni Macierewicz podczas spotkania ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej.

2017-07-13, 20:30

Szef MON: Grupa Wyszehradzka to inspiracja dla innych krajów Europy
Minister obrony narodowej RP Antoni Macierewicz (drugi od prawej), zastępca ministra obrony ds. Polityki Obronnej Republiki Czeskiej Jakub Landovsky (lewa), minister obrony Słowacji Peter Gajdos (drugi od lewej) i sekretarz stanu w ministerstwie obrony Węgier Tamas Varga (prawa). Foto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj

Antoni Macierewicz powiedział, że doświadczenia grupy bojowej sprzed roku pokazują, iż warto zaprosić do współpracy naszego wschodniego sąsiada (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ministrowie obrony Polski, Węgier, Czech i Słowacji podsumowali w Warszawie polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. W spotkaniu wzięli udział minister obrony Słowacji Peter Gajdos, sekretarz stanu w węgierskim ministerstwie obrony Tamas Vargha i wiceminister obrony Czech Jakub Landowsky.

"Jej dyżur okazał się olbrzymim sukcesem"

Polski minister obrony narodowej powiedział, że działania w ostatnim półroczu skupiły się na wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. - Równocześnie państwa V4 podejmują wspólne wysiłki na rzecz wzmocnienia wspólnej inicjatywy obronnej Unii Europejskiej - zaznaczył. Podkreślił, że te działania kontynentalne nie są alternatywne do NATO, tylko komplementarne.

W jego ocenie, wzmacnianie potencjału europejskiego, polegające na dążeniu do tego, by nakłady w poszczególnych państwach były nie niższe niż 2 proc. PKB na zbrojenia, musi polegać na wysiłkach komplementarnych, a nie alternatywnych wobec NATO. - Sojusz jest głównym punktem odniesienia bezpieczeństwa Europy i zabezpieczenia naszych krajów - oświadczył szef MON.

Macierewicz wskazał, że Grupa Wyszehradzka dużo miejsca poświęciła analizie najważniejszej inicjatywy podejmowanej przez państwa V4 w ramach wschodniej flanki NATO - wyszehradzkiej grupy bojowej. - Jej dyżur w 2016 roku okazał się olbrzymim sukcesem, przygotowywany dyżur w 2019 roku będzie realizowany wspólnie nie tylko w skali państw wyszehradzkich, ale także - mam nadzieję - siłami zbrojnymi Ukrainy - powiedział.

Rozmowy dotyczyły też flanki południowej NATO. - Przejmujące prezydencję Węgry będą musiały temu poświęcić dużo uwagi kontynuując obecny dorobek Grupy - wyjaśnił minister.

"Wyszehrad jest nie tylko naszą wspólną marką"

- Mamy takie przekonanie, że to półrocze było ogromnym krokiem naprzód ku wspólnej obronie państw wyszehradzkich, tego serca Europy, wspólnej obrony NATO oraz wzmocnienia naszych wysiłków na rzecz zwiększenia obrony Europy - podkreślił szef polskiego resortu obrony.

- Wyszehrad jest nie tylko naszą wspólną marką (...) ale jest także inspiracją dla innych krajów Europy, jak we współdziałaniu, współpracy, dobrej wymianie doświadczeń wzmacniać cywilizację zachodnią i jej odporność na wszelkie zagrożenia - stwierdził. - Zarówno te związane z agresją rosyjską, jak i te związane z terrorystycznymi niebezpieczeństwami i migracjami, które nam zagrażają od południa - zauważył.

Trzej ministrowie w swoich wystąpieniach dziękowali Antoniemu Macierewiczowi za półroczne prowadzenie prac. Liczą na dalszą współpracę pod węgierskim przewodnictwem, również w kontekście przystąpienia do działań grupy zbrojnej Ukrainy.

REKLAMA

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej