Atak w Jerozolimie przy Wzgórzu Świątynnym. Napastnicy zastrzeleni
Pięć osób zginęło w strzelaninie na Starym Mieście w Jerozolimie. Ofiary to dwóch izraelskich policjantów i trzech palestyńskich napastników. To najpoważniejszy od wielu tygodni incydent w sercu Jerozolimy, w rejonie, który zarówno przez Izraelczyków jak i Palestyńczyków jest uznawany za jedno z najświętszych miejsc dla ich religii.
2017-07-14, 16:05
Do zdarzenia doszło przy jednej z bram Starego Miasta. Trzech palestyńskich napastników otworzyło ogień do izraelskich policjantów. Funkcjonariusze dogonili ich na Wzgórzu Świątynnym i zastrzelili. Dwóch policjantów także zginęło, a jeden został ranny.
Izraelskie władze zamknęły Wzgórze a tym samym dostęp muzułmanów do świętego dla nich meczetu Al-Aksa. Wywołało to protesty Palestyńczyków, bo wszystko działo się w czasie piątkowych islamskich modłów. Był to pierwszy taki przypadek od lat.
Niepotwierdzone informacje mówią, że zatrzymano Wielkiego Muftiego meczetu Al-Aksa.
- Terroryści pogwałcili świętość tego miejsca. Powtarzam, Izrael utrzymał status quo na Wzgórzu Świątynnym - mówił izraelski minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan.
REKLAMA
Izraelskie służby twierdzą, że trzej napastnicy mieli od 19 do 29 lat i pochodzili z północnej części Izraela, zamieszkałej przez Arabów. Nie byli wcześniej notowani przez policję.
Wzgórze Świątynne to delikatne politycznie miejsce, gdzie znajdują się zarówno izraelska Ściana Płaczu jak i muzułmańskie meczety Al-Aksa i Kopuła na Skale. Dostęp do meczetów wielokrotnie stawał się powodem zamieszek a nawet palestyńskich powstań.
O ataku rozmawiali już premier Izraela i prezydent Autonomii Palestyńskiej. Brak reakcji palestyńskich władz na podobne zdarzenia, był w przeszłości powodem ostrej krytyki ze strony Izraela. Tym razem Mahmud Abbas potępił akt terrorystyczny.
Od jesieni 2015 roku przez Izrael i Autonomię Palestyńską przetaczają się ataki terrorystyczne, dokonywane przez Palestyńczyków, a wymierzone głównie w izraelskie siły bezpieczeństwa i ortodoksyjnych Żydów. W ostatnich miesiącach ataków było znacznie mniej niż na przełomie 2015 i 2016 roku.
REKLAMA
W sumie od jesieni 2015 roku w atakach zginęło 44 Izraelczyków i pięciu obcokrajowców. Zginęło też 255 Palestyńczyków, spośród których większość to napastnicy.
fc
REKLAMA