Donald Tusk krytycznie o ustawie ws. Sądu Najwyższego. Apeluje do prezydenta

Donald Tusk skrytykował postępowanie Prawa i Sprawiedliwości wobec sądownictwa. W oświadczeniu w sprawie sytuacji w Polsce przewodniczący Rady Europejskiej napisał, że w jego przekonaniu ostatnie działania partii rządzącej są zaprzeczeniem europejskich wartości i standardów, narażają polską reputację na szwank i, w sensie politycznym, przenoszą Polskę "wstecz i na Wschód".

2017-07-20, 16:36

Donald Tusk krytycznie o ustawie ws.  Sądu Najwyższego. Apeluje do prezydenta
Donald Tusk. Foto: Drop of Light/shutterstock.com

Posłuchaj

Donald Tusk skrytykował postępowanie Prawa i Sprawiedliwości w sprawie reformy sądownictwa. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W oświadczeniu były premier informuje, że zaproponował prezydentowi Andrzejowi Dudzie pilne spotkanie "w celu omówienia kryzysu politycznego w naszym kraju i jego groźnych konsekwencji dla międzynarodowej pozycji Polski". Jak napisał Donald Tusk, jego i prezydenta wspólnym zadaniem jest zapobieżenie czarnemu scenariuszowi, który może się skończyć marginalizacją Polski w Europie. Szef Rady Europejskiej podkreślił przy tym, że choć zapewne prezydent ma inny pogląd w tej sprawie, to - jak zaznaczył - "najgłębsze nawet różnice nie zwalniają nas z obowiązku współpracy na rzecz dobra i bezpieczeństwa naszej Ojczyzny".

Powiązany Artykuł

sejm1200.jpg
Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym

W oświadczeniu Donalda Tuska czytamy, że Unia Europejska to nie tylko pieniądze i procedury, ale przede wszystkim wartości i wysokie standardy życia publicznego. "Dlatego w Europie i na całym Zachodzie wzbiera dziś fala krytyki pod adresem rządzących. Już dawno nie było tak głośno o Polsce i bardzo dawno - tak źle. Możemy ten niebezpieczny trend powstrzymać, ale to wymaga dialogu, gotowości do rozmowy i szybkich, pozytywnych z punku widzenia polskich obywateli, decyzji" - napisał były premier.

W ocenie Donalda Tuska reforma sądownictwa oraz, jak to ujął były premier, "podporządkowanie sądów partii rządzącej", zrujnuje nadszarpniętą opinię na temat polskiej demokracji. Szef Rady Europejskiej w oświadczeniu zachęca do szukania rozwiązania, które będzie do zaakceptowania przez Polaków, większość sejmową, opozycję, prezydenta i Unię Europejską. "Sytuacja, także w wymiarze międzynarodowym, jest naprawdę poważna. I dlatego wymaga poważnych środków i poważnych partnerów. Proszę spróbować, Panie Prezydencie" - kończy Donald Tusk.


Powiązany Artykuł

komis 1200.jpg
Ustawa o Sądzie Najwyższym. Awantura na komisji, walka o mikrofon

Sejm uchwalił ustawę o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. Zakłada ona między innymi utworzenie w ramach Sądu Najwyższego Izby Dyscyplinarnej, a także wygaszenie kadencji sędziów Sądu Najwyższego z wyjątkiem tych, którzy zostaną wskazani przez prezydenta. Na podpis Andrzeja Dudy czekają już ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych. Opozycja domaga się od prezydenta zawetowania wszystkich trzech ustaw.

dad

Polecane

Wróć do strony głównej