Prezydent Turcji wzywa wszystkich wyznawców islamu do ochrony Jerozolimy

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan wezwał wszystkich muzułmanów do "odwiedzenia" i "ochrony" Jerozolimy. Apel jest reakcją na konflikt, który wybuchły w związku z zainstalowaniem przez Izrael bramek z wykrywaczami metali wokół Wzgórza Świątynnego. 

2017-07-25, 14:47

Prezydent Turcji wzywa wszystkich wyznawców islamu do ochrony Jerozolimy

Posłuchaj

Muzułmanie bojkotują Wzgórze Świątynne. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Każdego wiernego, który by miał taką możliwość, prezydent wezwał do pielgrzymki do jerozolimskiego meczetu Al-Aksa. - Usiłują odebrać muzułmanom meczet pod pretekstem walki z terroryzmem. Nie ma innego wytłumaczenia - mówił turecki prezydent w parlamencie do członków rządzącej partii AKP. Dodał, że granicą prawa Izraela do decydowania jest szacunek dla Palestyńczyków i ich praw.

Prezydent Erdogan potępił też ataki na synagogę w Turcji. Odniósł się w ten sposób do obrzucenia w ubiegłym tygodniu kamieniami synagogi przez grupę ultranacjonalistów. - Nie ma sensu atakować synagog tutaj, ponieważ coś się wydarzyło w meczecie Al-Aksa to nie jest zgodne z naszą religią i nie jest dozwolone" - mówił turecki prezydent do posłów. 

Wykrywacze metalu zostały wprowadzone w Jerozolimie po tym jak w połowie lipca palestyńscy napastnicy zabili na Wzgórzu Świątynnym izraelskich policjantów. Izrael argumentował, że bramki mają uniemożliwić przemycanie broni na Wzgórze, tak jak stało się to w przypadku ataku z 14 lipca. Decyzja wywołała jednak protesty Palestyńczyków, którzy uznali to za naruszenie integralności ich świętego miejsca.

Tylko w ostatni piątek i sobotę w zamieszkach i starciach zginęło czterech Palestyńczyków i troje Izraelczyków.
Po mediacji jordańskiej izraelski rząd zdecydował o demontażu instalacji. Rozpoczęła się ona dzisiejszej nocy. Bramki ma zastąpić nowocześniejszy i mniej widoczny system kamer monitoringu. Nie wiadomo jednak, czy działanie uspokoi nastroje wśród Palestyńczyków we wschodniej Jerozolimie. 

Stare Miasto w Jerozolimie od 1967 roku znajduje się pod izraelską okupacją. Wzgórze Świątynne, które jest częścią starówki to najbardziej delikatne politycznie i religijnie miejsce w Jerozolimie. Znajdują się tam meczety Al-Aksa i Kopuła na Skale, które są jednymi z najważniejszych na świecie dla muzułmanów. Z kolei Żydzi twierdzą, że to właśnie tam znajdowały się dwie ich biblijne świątynie.

REKLAMA

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej