CBA w Inspektoracie Uzbrojenia MON. Kontrola w porozumieniu z resortem
Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło we wtorek kontrolę w Inspektoracie Uzbrojenia MON dotyczącą przetargu na urządzenia GPS dla wojska na podstawie przepisów ustawy; kontrola została podjęta w porozumieniu z kierownictwem resortu obrony – poinformowało w środę CBA.
2017-07-26, 12:12
Posłuchaj
We wtorek rzeczniczka MON podała, że Inspektorat Uzbrojenia MON udostępnił dokumenty przetargu na GPS dla wojska.
- Kontrola dotyczy procedur podejmowania i realizacji decyzji przy udzieleniu zamówienia publicznego na dostawę dla Sił Zbrojnych RP wojskowych odbiorników GPS z modułem SAASM - potwierdził Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA. Ustawowy termin jej zakończenia, to trzy miesiące – do 25 października 2017 r., ale decyzją szefa CBA może zostać przedłużony.
Kaczorek przypomniał, że kontrole Biura, to jedno z zadań ustawowych CBA i ma charakter postępowania administracyjnego. - Podczas kontroli głównie zabezpieczamy dokumenty i kontrolujemy przebieg procedur. Dopiero od jej wyników uzależnione są dalsze działania - możliwość podjęcia śledztwa, czy wnioski do prokuratury - poinformował.
Nikomu nie przedstawiono zarzutów
Wyjaśnił, że podczas wtorkowych działań nikomu nie przedstawiano zarzutów, ani nikogo nie zatrzymywano, nie prowadzono też przeszukań. - Agenci CBA zbadają m.in. udostępnione przez Inspektorat Uzbrojenia dokumenty przetargowe - powiedział Kaczorek.
Zaznaczył, że jest to jedna z kilku kontroli prowadzonych obecnie w MON. - Działania te są podejmowane w porozumieniu z kierownictwem resortu - dodał.
We wtorek późnym wieczorem rzeczniczka prasowa MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz powiedziała, że Inspektorat Uzbrojenia MON udostępnił kontrolerom Biura te dokumenty przetargowe. Dotyczą one zakończonego w połowie lipca przetargu na dostawy odbiornika GPS dla wojska. - CBA nie postawiło nikomu w tej sprawie zarzutów, ani nikogo nie zatrzymało - zaznaczyła we wtorek rzeczniczka MON. Podkreśliła, że nie było przeszukań w pomieszczeniach Inspektoratu.
Rzeczniczka podkreśliła, że kontrolowane przez CBA postępowanie było prowadzone w trybie konkurencyjnym zgodnie z prawem zamówień publicznych. - Przetarg wygrała firma Hertz System LTD, ale do chwili obecnej IU nie podpisał żadnych umów w tej sprawie - zaznaczyła major.
Postępowanie ws. systemu GPS
O wejściu funkcjonariuszy CBA we wtorek do IU MON poinformował tygodnik "Do Rzeczy"; jak napisano, chodzi o rozstrzygnięty kilka dni temu przetarg na dostawę wojskowego odbiornika GPS. Według czasopisma zabezpieczanie dokumentów w pomieszczeniach Inspektoratu Uzbrojenia MON trwały kilka godzin. W ogłoszonym w maju 2016 r. i rozstrzygniętym w połowie lipca przetargu wojsko ma dostać 1224 kompletów wojskowego odbiornika GPS z modułem SAASM. Wartość zamówienia przekraczała 42 mln zł - podał tygodnik.
Według informacji tygodnika przetarg wygrał przedsiębiorca, który wcześniej brał udział w ustawianych przetargach na dostawy dla wojska, co miało spowodować kontrole CBA.
dad
REKLAMA
REKLAMA