Luksemburg: Trybunał Sprawiedliwości zablokował umowę dot. pasażerów podróżujących między UE i Kanadą

Unijny Trybunał Sprawiedliwości zablokował umowę dotyczącą przekazywania danych pasażerów podróżujących między UE i Kanadą . Zdaniem sędziów, niektóre jej zapisy są sprzeczne z podstawowymi prawami Wspólnoty. 

2017-07-26, 16:17

Luksemburg: Trybunał Sprawiedliwości zablokował umowę dot. pasażerów podróżujących między UE i Kanadą
Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Foto: curia.europa.eu

Posłuchaj

"Chodzi w tym porozumieniu o wymianę informacji o lotach pasażerów i innych zagadnieniach ważnych z punktu widzenia naszych obywateli. Ze strony Komisji zrobimy wszystko by to kontynuować. Oczywiście nasze działania muszą być zgodne z opinią Trybunału i musimy przestrzegać praw podstawowych" (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Komisja Europejska komentując decyzję sędziów, zapowiedziała szybkie rozmowy z władzami Kanady.

Wymiana informacji o lotach

Trzy lata temu Bruksela zawarła porozumienie z władzami w Ottawie, które pozwoliło na systematyczne i ciągłe przekazywanie Kanadzie oraz państwom trzecim danych pasażerów. Informacje miały pomóc w zwalczaniu terroryzmu i poważnych przestępstw międzynarodowych. 
Julian King, unijny komisarz do spraw bezpieczeństwa przyznał na konferencji prasowej, że po decyzji sędziów jeszcze dziś po południu będą prowadzone rozmowy z władzami Kanady. 

- Chodzi w tym porozumieniu o wymianę informacji o lotach pasażerów i innych zagadnieniach ważnych z punktu widzenia naszych obywateli. Ze strony Komisji zrobimy wszystko by to kontynuować. Oczywiście nasze działania muszą być zgodne z opinią Trybunału i musimy przestrzegać praw podstawowych - zapewniał komisarz

Wrażliwe dane

Sędziowie w Luksemburgu zwrócili uwagę, że umowa pozwala ujawniać pełną trasę podróży, nawyki turystyczne, informacje o sytuacji finansowej pasażerów lotniczych, a nawet o ich stanie zdrowia. Trybunał podkreślił, że skoro okres zatrzymywania tych danych może wynosić nawet pięć lat to umowa ta pozwala na dysponowanie informacjami na temat życia prywatnego przez szczególnie długi czas.

REKLAMA

Do tej pory to porozumienie nie weszło w życie, bo Parlament Europejski wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości, by ten sprawdził, czy jest ono zgodne z prawem. Podobna umowa obowiązuje między UE a USA. 

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej