Rząd przyjął projekt ustawy o grach hazardowych

W Polsce trudniej będzie uprawiać hazard. Rada Ministrów przyjęła dziś projekt ustawy o grach hazardowych.

2009-11-10, 16:25

Rząd przyjął projekt ustawy o grach hazardowych
Kupony Lotto. Foto: fot. wikipedia


Zakończyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim oraz z szefami klubów i kół parlamentarnych. Na spotkanie został też zaproszony szef sejmowej komisji finansów publicznych. Celem rozmów jest ustalenie harmonogramu prac nad ustawą, która ma ograniczyć hazard w Polsce.

Projekt ustawy zakłada między innymi delegalizację gier na automatach poza kasynami, zakaz wideoloterii oraz walkę z hazardem nieletnich i zdecydowanie wyższe podatki dla branży hazardowej.

Przepisy projektowanej ustawy wprowadzają zakaz urządzania gier na wszelkich automatach poza kasynami. Nowe zezwolenia na prowadzenie salonów gier z automatami i punktów z automatami o niskich wygranych nie będą wydawane. Nie będzie też możliwe urządzanie wideoloterii.

REKLAMA

Zmieniono definicję zakładów wzajemnych, dodając, że są to zakłady o wygrane pieniężne lub rzeczowe. Wygraną rzeczową, zgodnie z projektem ustawy, może być wygrana dająca możliwość przedłużania gry bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze lub rozpoczęcie nowej gry jako wygrana za poprzednią.

Wskazano, że działalność dotycząca gier cylindrycznych (ruletki), gier w karty, kości, gry bingo pieniężne, zakładów wzajemnych oraz loterii audioteksowych może być prowadzona wyłącznie w formie spółki akcyjnej lub spółki z o.o. z siedzibą w Polsce.

Zgodnie z nowymi przepisami, wprowadzono dodatkowy limit lokalizacyjny dla kasyn gry. Jedno kasyno będzie przypadać na 650 tys. mieszkańców województwa. Określono, że w kasynie może być zainstalowane maksimum 70 automatów do gier.

Wprowadzony ma być zakaz udziału w grach osób poniżej 18 roku życia. Prowadzący ośrodki gier i zakłady wzajemne będą zobowiązani do sprawdzania dowodu osobistego grającego. Za złamanie tego wymogu przewidziano sankcje finansowe, a przy kolejnym nadużyciu możliwe będzie nawet cofnięcie zezwolenia.

REKLAMA


Przewidziano ograniczenia w reklamowaniu gier i hazardu w miejscach publicznych i środkach masowego przekazu. Za stosowanie niedozwolonej reklamy stosowane będą sankcje karne. Nie będzie to dotyczyć gier liczbowych i loterii pieniężnych organizowanych przez Totalizator Sportowy oraz sponsoringu firm organizujących zakłady wzajemne. Zakazana będzie gra w pokera poza turniejami organizowanymi w kasynach. Zakazane ma być w sposób jednoznaczny zawieranie zakładów wzajemnych na wyniki gier liczbowych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej