Próbują swych sił

Po ponad 25 latach na egzaminie maturalnym uczniowie będą zdawać obowiązkowo matematykę. We wtorek próbują swych sił na próbnym egzaminie.

2009-11-03, 09:56

Próbują swych sił
. Foto: fot. SXC


Ponad 400 tys. uczniów, czyli ponad 95 proc. tegorocznych maturzystów, przystąpiło we wtorek rano do próbnego egzaminu maturalnego z matematyki. Rozwiązują test na poziomie podstawowym, który będzie obowiązkowy dla wszystkich zdających w maju. Wszyscy maturzyści obok arkuszy egzaminacyjnych dostali specjalnie opracowane dla nich tablice matematyczne.

Do próbnego egzaminu mogli przystąpić maturzyści ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, które do okręgowych komisji egzaminacyjnych zgłosiły chęć udziału w teście.

- Ta próba to nie tylko próba dla młodzieży, ale też dla nauczycieli i systemu egzaminacyjnego - tak o egzaminie powiedziała minister edukacji Katarzyna Hall. Jak tłumaczyła, dzięki egzaminowi próbnemu "każdy uczeń będzie wiedział, czego jeszcze nie umie, nad czym musi popracować". Zdaniem minister, na próbnym egzaminie skorzysta także nauczyciel. - Będzie wiedział, jak jego uczniowie wypadają. Będzie mógł wyciągnąć wnioski, jak zorganizować dalszą pracę i co jeszcze z uczniami powtórzyć - powiedziała.

REKLAMA

Według minister, próbny egzamin to też ważna próba dla systemu egzaminacyjnego. - System sprawdzi, czy jest dostateczna liczba egzaminatorów, czy są oni dobrze zorganizowani - wyjaśniła Hall.

Tegoroczni maturzyści to pierwszy rocznik po ponad 25-letniej przerwie, który będzie obowiązkowo zdawał na maturze pisemny egzamin z matematyki. Dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną, chcąc pomóc uczniom przygotować się do tego egzaminu, zorganizowały wtorkową próbę.

Podczas próbnego egzaminu wszystko odbywa się tak, jak na prawdziwym. W dniu egzaminu wcześnie rano dyrektorzy szkół otrzymali od kurierów arkusze egzaminacyjne zapakowane w tzw. bezpieczne koperty. Próbny egzamin rozpoczął się - tak jak prawdziwy - o godzinie 9, potrwa 170 minut. Prace maturzystów zostaną zakodowane, a sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Na potrzeby egzaminu z matematyki przeszkolono 4 tys. egzaminatorów.

Wyniki próbnego egzaminu będą podane publicznie w grudniu. W dniu ogłoszenia wyników w skali kraju, swoje indywidualne wyniki poznają też maturzyści.

REKLAMA

Wcześniej, bo jeszcze we wtorek po południu, CKE ma opublikować na swojej stronie internetowej arkusz egzaminacyjny rozwiązywany we wtorek przez maturzystów wraz z przykładowymi rozwiązaniami zadań. Tak zwany klucz, wypracowany przez egzaminatorów podczas sprawdzania prac z próbnego egzaminu, komisja chce opublikować po dwóch tygodniach od "próby".

Podobnie jak w latach ubiegłych, wiosną 2010 r. maturzyści będą musieli obowiązkowo zdawać egzaminy: z języka polskiego (część pisemna i ustna) i języka obcego nowożytnego (część pisemna i ustna). Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych będą musieli przystąpić także do egzaminu z języka narodowego (część pisemna i ustna). Obowiązkowy egzamin z matematyki będzie egzaminem tylko pisemnym.

Wszyscy maturzyści przystępujący do obowiązkowych egzaminów pisemnych będą musieli je zdawać na poziomie podstawowym, a chętni także na poziomie rozszerzonym. Egzaminy z danego przedmiotu z obu poziomów przeprowadzane będą tego samego dnia - rano z poziomu podstawowego, po południu z poziomu rozszerzonego.

W roku szkolnym 2009/2010 egzaminacyjna sesja maturalna rozpocznie się 4 maja i potrwa do 28 maja. Egzamin pisemny z matematyki odbędzie się 5 maja.

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze