Big Ben ucichł na cztery lata. Poznaj historię kultowego zegara
Dziś w południe Big Ben zabrzmiał po raz ostatni przed remontem. Słynny dzwon ucichł aż na cztery lata. Rozpoczyna się renowacja Wieży Elżbiety, gdzie znajduje się zegar i połączony z nim mechanizm dzwonu.
2017-08-21, 18:50
Wielki Ben milknie, bo jego monumentalne bicie zagrażałoby robotnikom: pracując na wysokości mieliby problemy z komunikacją, ryzykowaliby też uszkodzenie słuchu. Ostatni duży remont przeprowadzono w wieży ponad trzy dekady temu.
Dziś wieża przecieka, w murach pojawiają się szczeliny, metalowe części pokryte są rdzą. Oprócz zaradzenia temu wszystkiemu, remont ma sprawić, iż słynny zegar zostanie podświetlony przez bardziej energooszczędne żarówki. Poprawione zostaną zabezpieczenia przeciwpożarowe.
Powiązany Artykuł
Co mają wspólnego Pałac Kultury i Big Ben?
Wieża Elżbiety zyska również windę. Na czas remontu wskazówki zegara zasilane będą zastępczym mechanizmem, wskazówki nie staną więc w miejscu, choć przez pewien czas nie będzie ich widać, bo zasłonią ją rusztowania.
REKLAMA
Część opinii publicznej wyraziła już niezadowolenie z faktu, że Big Ben przestanie wybijać pełną godziną przez aż cztery lata. Zaprotestowała przeciwko temu również brytyjska premier Theresa May. Jesienią w Izbie Gmin rozpocznie się debata na temat tego, czy można jakoś skrócić bigbenowe milczenie. Nie będzie to jednak milczenie absolutne. Podczas paru specjalnych okazji - choćby w Sylwestra czy w Remembrance Sunday, dzień pamięci o ofiarach wojen, Big Ben na moment się obudzi.
youtube.com
Historia Wielkiego Bena
Budowę tej neogotyckiej wieży z zegarem podjęto zaraz po tym, jak znaczna część Pałacu spłonęła 16 października 1834 roku.
Projektantami byli m.in. Charles Barry i jego asystent Augustus W. Pugin. Odbudowa trwała do roku 1858. Wieża stanęła na trzymetrowej grubości, kwadratowej płycie betonowej o boku 15,2 m. Ma 96,3 m wysokości, a tarcza zegarowa ma 7 metrów średnicy. Na wieżę prowadzą spiralne schody liczące 334 stopnie.
REKLAMA
Zegar zbudowali natomiast Edmund Bekket Denison oraz firma EJ Dent&CO w roku 1854. Tarczę zegara zaprojektował Augustus Pugin i osadził w stalowej ramie o średnicy 7 metrów, podtrzymującej 312 kawałków opalizującego szkła. Wskazówka godzinna mierzy 2,7 m, a minutowa 4,3 metra. Rzymskie cyfry maja po 60 cm wysokości.
To nie pierwszy raz kiedy Wielki Ben przestanie dzwonić dla londyńczyków. Podobna sytuacja miała miejsce od 10 sierpnia 1976 roku do 9 maja 1977, kiedy to przeprowadzano naprawę mechanizmu zegara. Także w 1997 roku zegar zatrzymał się dwukrotnie. Z kolei 27 maja 2007 roku przestał tykać na 90 minut.
PAP/wikipedia/koz
REKLAMA