Lepsza opieka skoncentrowana na pacjencie. Rząd przyjął kolejne zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej

Rząd przyjął projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej - poinformowała premier Beata Szydło. Regulacja zakłada m.in., że koordynatorem opieki nad pacjentem ma być lekarz POZ.

2017-08-24, 18:23

Lepsza opieka skoncentrowana na pacjencie. Rząd przyjął kolejne zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej

- Jest to kolejny element zmian systemowych, które wprowadza minister Konstanty Radziwiłł. Po sieci szpitali teraz wprowadzamy zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej – powiedziała szefowa rządu na konferencji prasowej.

- Założeniem tego projektu jest to, by dostępność do podstawowej opieki zdrowotnej była dla pacjentów szersza, by mogli korzystać z większej oferty, by (…) uporać się z likwidacją nadmiernych kolejek  – dodała.

Zgodnie z projektem nowej ustawy koordynatorem opieki nad pacjentem ma być lekarz POZ, który będzie współpracować z pielęgniarką i położną. Lekarz POZ będzie współpracował z lekarzami innych specjalności, którzy opiekują się pacjentem np. podczas jego pobytu w szpitalu.

"

Beata Szydło Założeniem tego projektu jest to, by dostępność do podstawowej opieki zdrowotnej była dla pacjentów szersza, by mogli korzystać z większej oferty, by (…) uporać się z likwidacją nadmiernych kolejek 

MZ wskazuje, że celem projektowanych zmian są: lepsza opieka skoncentrowana na pacjencie, zwiększenie roli profilaktyki i edukacji zdrowotnej; optymalizacja procesu leczenia poprzez poprawę organizacji i funkcjonowania POZ; zwiększenie efektywności POZ i skoordynowanie działań na różnych poziomach opieki zdrowotnej oraz zapewnienie ciągłości leczenia i wewnętrznego nadzoru nad jakością świadczeń w POZ.

Ministerstwo wyjaśnia, że podstawą finansowania POZ będzie stawka kapitacyjna. Obok niej pojawią się: budżet powierzony (środki przeznaczone na zapewnienie opieki koordynowanej), opłata zadaniowa (dodatkowe środki przeznaczone na zapewnienie profilaktycznej opieki zdrowotnej) oraz dodatek motywacyjny za wynik leczenia i jakości opieki.

W ocenie MZ obowiązujący system finansowania POZ nie zachęca do przyjmowania proaktywnej postawy udzielających świadczeń w POZ i koordynowania profilaktyki ani leczenia pacjentów.

REKLAMA

- Chcemy wprowadzić system motywacyjny, który zagwarantuje optymalne wykorzystanie środków przeznaczonych na świadczenia zdrowotne – przekonuje ministerstwo.

Bezpieczeństwo pacjentów

Resort zdrowia zapewnia, że opieka koordynowana będzie wdrażana stopniowo, w sposób, który zagwarantuje pacjentom bezpieczeństwo zdrowotne, a przychodniom POZ – niezakłócone funkcjonowanie.

- Istotą tego rozwiązania jest zapewnienie przez świadczeniodawcę szerszego katalogu badań diagnostycznych i konsultacji specjalistycznych, w tym inicjowanie wizyt pacjenta w AOS, jak również umożliwienie konsultacji lekarz-lekarz. Opieka koordynowana powinna odbywać się na podstawie indywidualnego planu leczenia zgodnie z zaleceniami postepowania medycznego (tzw. ścieżki postepowania) w wybranych chorobach przewlekłych – wskazano w uzasadnieniu projektu.

Wprowadzenie tego modelu organizacyjnego będzie poprzedzone pilotażem wdrażanym przez NFZ we współpracy z Bankiem Światowym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Po przeprowadzeniu pilotażu, który będzie realizowany do 31 grudnia 2019 r., warunki realizacji opieki koordynowanej (m.in. szczegółowe mechanizmy jej finansowania) zostaną uregulowane w aktach wykonawczych oraz zarządzeniach prezesa NFZ.

Zgodnie z projektem lekarzem POZ będzie specjalistą w dziedzinie medycyny rodzinnej (lub lekarz w trakcie specjalizacji) oraz specjalista II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej. Ponadto, z powodu niedostatecznej liczby lekarzy rodzinnych, w POZ będą mogli pracować także lekarze ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub specjaliści chorób wewnętrznych.

Opieka POZ

W POZ będą pracować także pediatrzy, którzy będą mogli opiekować się każdym pacjentem do 18 roku życia, a od 2025 r. tylko dziećmi do 7 lat. W pierwszej wersji projektu pediatrzy nie zostali uwzględnieni jako lekarze POZ, zapis ten został jednak zmieniony m.in. po apelu Rzecznika Praw Dziecka. W ustawie określono także kwalifikacje, jakie będą musiały posiadać pielęgniarki POZ.

Premier poinformowała, że informacja resortu zdrowia na temat przygotowań do wprowadzenia sieci szpitali - którą minister miał przedstawić na dzisiejszym posiedzeniu - została przesunięta na kolejne posiedzenie rządu, we wtorek.

ksem/

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej