Uroczystości na Jasnej Górze. "Każdy puls życia złączony jest z Matką Bożą"

2017-08-26, 13:30

Uroczystości na Jasnej Górze. "Każdy puls życia złączony jest z Matką Bożą"
Na Jasnej Górze odbywają się główne obchody jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Foto: PAP/Marcin Kmieciński

Na Jasnej Górze odprawiona została msza dziękczynna z okazji 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Przewodniczył jej nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak.

Posłuchaj

Msza dziękczynna z okazji 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wiernych zgromadzonych na uroczystej mszy, która rozpoczęła się w sobotę przed południem na wałach Jasnej Góry, powitał generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski. Wezwał do modlitwy o mądrość i jedność dla Polaków - aby potrafili różnić się, ale mądrze, uczciwie i z troską o naród.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, wśród nich prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a ze strony władz kościelnych m.in. episkopat Polski.

Prymas Wojciech Polak mówił w homilii o potrzebie uwrażliwienia na dobro wspólne, potrzebę wspólnego budowania ładu i porządku społecznego tych, którzy są zamknięci i wciąż przekonani jedynie o własnych racjach. Podkreślił również, że nikt nie ma prawa do zawłaszczania przestrzeni publicznej tylko i wyłącznie dla siebie, wykluczając z niej innych.

- Potrzeba więc przemiany w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. Potrzeba - jak mówił kiedyś Prymas Tysiąclecia - abyśmy prawdziwie się odmienili - mówił arcybiskup Wojciech Polak. Dodał jednocześnie, że dokonując tej przemiany, mamy zacząć od siebie, a nie od innych.

Arcybiskup zaznaczył jednocześnie, że należy również szanować porządek i ład społeczny, a nie bezmyślnie go burzyć dla takich czy innych racji.

- Mamy szanować ład konstytucyjny, który jest gwarantem naszego bycia razem i współistnienia, a nie nadwyrężać go czy wręcz omijać. Mamy w prawdziwym i szczerym dialogu szukać rozwiązań, które nie byłyby kierowane przeciw komukolwiek, ale w trwały i zrozumiały sposób reformowały instytucje służące ludzkiemu dobru i sprawiedliwości - apelował prymas.

W homilii abp Wojciech Polak mówił również, że Polacy mają widzieć własne dobro, szanować je i zabiegać o nie w jedności i harmonii, będąc jednocześnie otwartymi, współczującymi i gotowymi do pomocy najbardziej potrzebującym, słabym i prześladowanym, migrantom i uchodźcom. Zaznaczył, że nie można też pomijać wezwania św. Jana Pawła II do budowania wspólnego domu dla całej Europy, opartego na solidarnej miłości społecznej, na pragnieniu zrozumienia siebie nawzajem.

Na początku mszy świętej wyemitowano przemówienie papieża Franciszka.

- Drodzy pielgrzymi, pozdrawiam was wszystkich bardzo serdecznie, szczególnie was, którzy przebyliście tak długą drogę, aby dotrzeć dzisiaj - wraz z drogimi braćmi biskupami i kapłanami - do duchowej stolicy Kraju. Jeśli Częstochowa jest w centrum Polski, oznacza to, że Polska posiada matczyne serce, oznacza to, że każdy puls życia złączony jest z Matką Bożą - podkreślił papież.

Jak dodał, pielgrzymi mają "zwyczaj powierzać jej wszystko: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość, radości i troski waszego osobistego życia i życia waszego umiłowanego kraju".

- Bardzo mile wspominam fakt, iż dokonałem tego razem z wami w zeszłym roku, gdy przeniknął mnie wzrok Matki, gdy moje oczy spotkały się z oczyma Madonny, gdy powierzałem Jej sercu to, co znajdowało się w moim i w waszym sercu. Zachowuję żywą i wdzięczną pamięć tych radosnych chwil, kiedy także i ja przybyłem jako pielgrzym, by pod wzrokiem Matki celebrować 1050-tą rocznicę chrztu Polski - zaznaczył Franciszek.

Ponowiono Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego

Podczas mszy jej uczestnicy ponowili Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Tekst odczytał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Śluby to modlitwa w formie przyrzeczenia, autorstwa Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego. Powstały w roku 300-lecia lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza jako swoisty program odnowy życia religijnego i moralnego narodu.

Śluby zawierają m.in. zobowiązanie do ochrony życia, nierozerwalności małżeństwa, umacniania rodziny, dbałości o pokój, sprawiedliwość, dobre współżycie sąsiedzkie i społeczne oraz walki ze społecznymi przywarami: lenistwem, lekkomyślnością, marnotrawstwem, pijaństwem i rozwiązłością. Ponowienie ślubów poprzedził i zakończył w sobotę dźwięk jasnogórskich fanfar.

Tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego kard. Wyszyński napisał podczas swego uwięzienia przez komunistyczne władze w Komańczy - między 29 października 1955 r. i 28 października 1956 r. W trakcie rocznego internowania w tym miejscu prymas napisał też m.in. Wielką Nowennę Tysiąclecia, przygotowujące Polskę do obchodów 1000-lecia chrztu.

Słowa odczytane na Jasnej Górze pod jego nieobecność 26 sierpnia 1956 r., w obecności około miliona wiernych, nawiązywały do Ślubów Lwowskich, które złożył w czasie potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz, oddając cały naród w opiekę Matce Bożej. Śluby odczytał wówczas bp Michał Klepacz; na pustym fotelu nieobecnego prymasa Wyszyńskiego położono kwiaty.

W 2012 r. na dziedzińcu przed kaplicą Matki Bożej zawieszono tablicę z pełnym tekstem Jasnogórskich Ślubów Narodu złożonych 26 sierpnia 1956 r. Inicjatorem jej powstania był Instytut Prymasa Wyszyńskiego, który obchodzi w tym roku 75-lecie powołania.

***

Główne obchody 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku papieskimi koronami odbywają się w przypadającą 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

Koronacja jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej papieskimi koronami odbyła się na Jasnej Górze 8 września 1717 roku. Było to pierwsze takie wydarzenie na świecie poza Rzymem. Zgromadziło ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą.

mr

Polecane

Wróć do strony głównej