Reakcja świata na kolejną próbę rakietową Korei Płn. "Na stole są wszystkie opcje"

Korea Północna przeprowadziła dziś kolejny test rakietowy. Pocisk balistyczny średniego zasięgu przeleciał nad terytorium Japonii, po czym zakończył lot w wodach w pobliżu wyspy Hokkaido. Próba wywołała poważne zaniepokojenie wśród liderów na całym świecie.

2017-08-29, 15:30

Reakcja świata na kolejną próbę rakietową Korei Płn. "Na stole są wszystkie opcje"

Prezydent USA Donald Trump, w reakcji na najnowszą próbę rakietową Pjongjangu, oświadczył we wtorek, że w kwestii Korei Północnej "na stole są wszystkie opcje". Ten reżim okazał lekceważenie wobec wszystkich członków ONZ i standardów międzynarodowych - ocenił.

- Świat otrzymał od Korei Północnej wyraźne i głośne przesłanie: ten reżim okazał lekceważenie wobec swoich sąsiadów, wobec wszystkich członków ONZ i wobec minimalnych standardów akceptowalnego zachowania międzynarodowego - ocenił Trump.

- Groźby i destabilizujące działania tylko poszerzają izolację północnokoreańskiego reżimu w regionie i na całym świecie. Na stole są wszystkie opcje - oznajmił amerykański przywódca.

Reakcja Unii Europejskiej

Szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini potępiła we wtorek najnowszą północnokoreańską próbę rakietową. Zapewniła o pełnym poparciu Unii dla zwołania pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie.

Mogherini podkreśliła, że UE rozważy "stosowną odpowiedź w ramach ścisłych konsultacji z kluczowymi partnerami i zgodnie z przebiegiem obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ".

REKLAMA

Powiązany Artykuł

korea rakieta 1200 PAP.jpg
Kolejna próba balistyczna Korei Płn. Pocisk przeleciał nad Japonią

AFP poinformowała, powołując się na źródła dyplomatyczne, że jeszcze we wtorek odbędzie się pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ na wniosek władz Japonii i USA.

Unia Europejska zaostrzyła 10 sierpnia sankcje wobec Korei Północnej w związku z kolejnymi próbami międzykontynentalnych rakiet balistycznych przeprowadzonymi przez ten kraj. Był to wynik jednomyślnie przyjętej 5 sierpnia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

STORYFUL/x-news

Francja za "bezkompromisową" polityką wobec Korei Płn.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, przemawiając we wtorek w Pałacu Elizejskim do francuskich ambasadorów, oświadczył, że jego kraj jest za "bezkompromisową" polityką wobec Korei Północnej, która doprowadziłaby do negocjacji z Pjongjangiem.

"

Emmanuel Macron Francja jest gotowa, by zrobić wszystko, co możliwe, aby Pjongjang zasiadł do stołu negocjacyjnego

Francja jest gotowa, by "zrobić wszystko, co możliwe, aby Pjongjang zasiadł do stołu" negocjacyjnego - powiedział Macron. Wcześniej tego dnia Korea Płn. po raz kolejny wystrzeliła rakietę, która przeleciała nad drugą co do wielkości wyspą Japonii - Hokkaido, po czym rozpadła się na trzy części i wpadła do Oceanu Spokojnego.

Macron w swoim przemówieniu poświęconym francuskiej polityce zagranicznej podkreślił jednocześnie, że najważniejszym priorytetem dyplomacji Paryża powinna być "walka z islamskim terroryzmem", w szczególności w Iraku i Syrii. "Wykorzenienie terroryzmu oznacza również likwidację jego finansowania" - zaznaczył, ogłaszając, że na początku 2018 roku w Paryżu odbędzie się konferencja na temat walki z finansowaniem terroryzmu.

REKLAMA

Oburzenie Theresy May

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May jest oburzona "lekkomyślną prowokacją" Korei Północnej, która nie rezygnuje z przeprowadzania prób rakiet balistycznych - oświadczyła we wtorek rzeczniczka szefowej brytyjskiego rządu.

RUPTLY/x-news

"Premier jest oburzona lekkomyślną prowokacją ze strony Korei Północnej i stanowczo potępia te bezprawne testy. Z naszego punktu widzenia będziemy musieli kontynuować współpracę z naszymi partnerami na arenie międzynarodowej, by utrzymać presję na Północ" - podkreśliła przedstawicielka May.

Polska reakcja na próbę rakietową

"Polska zdecydowanie potępia próbę rakietową przeprowadzoną przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną" - podkreślono w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego resortu. W ocenie MSZ, "szczególne zaniepokojenie wzbudza fakt, że wystrzelona przez KRLD rakieta przeleciała nad terytorium Japonii".

"Działania władz w Pjongjangu stanowią pogwałcenie istniejących zobowiązań międzynarodowych i zagrożenie dla bezpieczeństwa i pokoju w regionie oraz międzynarodowego systemu nieproliferacji i kontroli zbrojeń" - stwierdził resort dyplomacji.

"

MSZ Działania władz w Pjongjangu stanowią pogwałcenie istniejących zobowiązań międzynarodowych i zagrożenie dla bezpieczeństwa i pokoju w regionie oraz międzynarodowego systemu nieproliferacji i kontroli zbrojeń

W swoim oświadczeniu MSZ wezwało władze Korei Północnej "do natychmiastowego zaprzestania prowokacyjnych testów z użyciem technologii rakiet balistycznych i porzucenia realizowanego programu rakietowego w sposób kompletny, weryfikowalny i nieodwracalny, zgodnie ze stosownymi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym rezolucją 2371 z 5 sierpnia 2017 r.".

Przypomniano ponadto, że Polska sprawuje obecnie przewodnictwo w Haskim Kodeksie Postępowania przeciwko proliferacji rakiet balistycznych (HCoC).

REKLAMA

Korea Płn. wystrzeliła we wtorek o godz. 5.58 czasu miejscowego (godz. 22.58 w poniedziałek w Polsce) pocisk rakietowy, który o godz. 6:06 przeleciał nad drugą co do wielkości japońską wyspą Hokkaido, po czym rozpadł się na trzy części i wpadł do Oceanu Spokojnego. Pentagon potwierdził, że z terytorium Korei Płn. wystrzelona została rakieta. 

Korea Płn. kontynuuje program jądrowy i próby rakietowe mimo zakazujących tego rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji.

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej