Dziewiąte spotkanie środowisk Radia Maryja i TV Trwam

Pod hasłem "Dziękczynienie w Rodzinie " w Toruniu odbywa się 9. spotkanie środowisk Radia Maryja i TV Trwam. "To jest dziękczynienie ludziom" - mówił o potrzebie wspólnoty o. Tadeusz Rydzyk. W uroczystej mszy św. uczestniczyli m.in. szef MON Antoni Macierewicz i minister SWiA Mariusz Błaszczak.

2017-09-02, 17:40

Dziewiąte spotkanie środowisk Radia Maryja i TV Trwam

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak o krzywdach i stratach, które wyrządzili Polakom Niemcy podczas drugiej wojny światowej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Mszę w toruńskim sanktuarium odprawił ordynariusz diecezji świdnickiej ks. bp. Ignacy Dec. Poza ministrami Macierewiczem i Błaszczakiem uczestniczyli w niej m.in. p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk oraz sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

Organizatorzy uroczystości upamiętnili w trakcie uroczystości kobiety internowane w okresie stanu wojennego. Część z nich była obecna na mszy świętej i uczestniczyła w poświęceniu i odsłonięciu pamiątkowej tablicy, we wnętrzu Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II .

"

Antoni Macierewicz Nikt w całej polskiej tradycji nie uosabia rodziny bardziej, jak kobiety, które zawsze dawały siłę duchową i wsparcie do działania na rzecz ojczyzny

Ośrodek Odosobnienia dla kobiet w Gołdapi istniał od 9 stycznia do 24 lipca 1982 r. Internowano w nim w tym okresie co najmniej 392 kobiety, w tym 116 z terenu Dolnego Śląska. Pierwszy transport internowanych dotarł trzy dni przed formalnym powołaniem ośrodka, nazywanego "złotą klatką", stworzono go bowiem w dobrze wyposażonym Ośrodku Wczasowym Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Prasy, Książki, Radia i Telewizji.

Umieszczenie kobiet w dobrych warunkach wykorzystywano w propagandzie. Ośrodek pokazywano w telewizji, przywożono do niego delegacje Międzynarodowego Czerwonego Krzyża oraz dziennikarzy krajowych i zagranicznych. W ośrodku obowiązywał regulamin więzienny: m.in. zakaz opuszczania budynku, rolę spacerniaka pełniły dwie tarasy. Kobiety były inwigilowane, represjonowane i poddawane stałej presji ze strony Służby Bezpieczeństwa, która wymuszała podpisy pod tzw. lojalkami i próbowała werbować do współpracy.

Nikt w całej polskiej tradycji nie uosabia rodziny bardziej, jak kobiety, które zawsze dawały siłę duchową i wsparcie do działania na rzecz ojczyzny - mówił szef MON. Dodał, że było to wsparcie do walki duchowej, ale czasem także fizycznej.

- Dziewczyny, kobiety, żony, córki internowane, prześladowane, więzione, które dały ojczyźnie to, co miały najważniejsze - swoją miłość i swoje cierpienie - powiedział Macierewicz nawiązując do kobiet, które upamiętnia odsłonięta tablica. Zaznaczył, że "kobiety te musiały same osobiście - do tego zostały wezwane w nocy 13 grudnia 1981 r. - dać świadectwo swojej odwagi i poświęcenia, było ich ponad 700".

Z kolei szef resortu spraw wewnętrznych i administracji wskazał, że "dziś, kiedy mamy wolne państwo, upominamy się o naprawę krzywd, które wyrządzili Niemcy napadając na Polskę". Dodał, że rząd będzie w swoich działaniach konsekwentny.

- I choć wielu się to nie podoba, jesteśmy konsekwentni. Same straty materialne wynoszą blisko bilion amerykańskich dolarów, same straty materialne. Przecież straty ludzkie są olbrzymie - uzupełnił. Podkreślił także, że warto popatrzeć na to, co dzieje się teraz, gdy rząd PiS przywraca sprawiedliwość odnośnie emerytur oprawców. "Tych, którzy służyli w aparacie opresji "  - mówił. - Słyszymy, że funkcjonariusze SB nie będą mogli przeżyć za przeciętną emeryturę, którą otrzymują Polki i Polacy - podkreślił Błaszczak .

REKLAMA

"

Mariusz Błaszczak Dziś, kiedy mamy wolne państwo, upominamy się o naprawę krzywd, mówimy o tym głośno o tym, jakie krzywdy wyrządzili Niemcy napadając na Polskę. Mówimy o tym głośno i stanowczo


P.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Kasprzyk nawiązał do rozpoczętego w sobotę Narodowego Czytania "Wesela". - W tym utworze Stanisław Wyspiański (...) włożył w usta Poety słowa Polska to jest wielka rzecz. I to są słowa, którym kolejne pokolenia były wierne, nawet wtedy, gdy Polski nie było na mapie - powiedział. Podkreślał, że tym słowom wierni byli ci, którzy walczyli o wolną Polskę w czasach komunistycznego zniewolenia. -Zwyciężyli, dlatego, że przetrwał duch narodu, ten duch nigdy nie zginął - dodał.

Ojciec dyrektor Tadeusz Rydzyk wspominał, jak na początku działalności Radia Maryja otrzymał dużo listów, a wśród nich od kobiety, która napisała: "14 lat leżę sparaliżowana, na jednym boku. I byłam sama, a teraz mam rodzinę".

- I to jest właśnie Radio Maryja. Technika jest potrzebna, potrzebne są te kable wszystkie, nadajniki. Wszystko jest potrzebne. Ale potrzebny jest człowiek i wspólnota potrzebna jest. I to właśnie jest Rodzina Radia Maryja. Często nas atakowali, że jesteśmy twierdzą oblężoną i imperium. I wtedy powiedzieliśmy sobie, tak twierdza oblężona - to przyjeżdżajcie, zobaczcie, co żeście zrobili. I wszyscy, wierzący i niewierzący, i przyjaciele i wrogowie, i ci, którzy są zbałamuceni. I tak rozpoczęło się Dziękczynienie w Rodzinie. To jest dziękczynienie ludziom, Rodzinie Radia Maryja, wszystkim, tym może lezącym, jak tamta pani, która napisała leżę 14 lat na jednym boku. I to jest dziękczynienie dla wszystkich, dla każdego z was.

W wydarzeniu uczestniczą tłumy pielgrzymów z całego kraju, a także zagranicy m.in. liczna grupa Polaków z Los Angeles. Na terenie przylegającym do świątyni rozstawiono szereg stoisk m.in. z ekologiczną żywnością. Najmłodsi mogą poznać od kulis pracę straży pożarnej, która wybudowała specjalne miasteczko. Wszyscy pielgrzymi mogą skorzystać także z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami z zakresu onkologii, chorób serca czy cukrzycy. Nie zabrakło również atrakcji sportowych, które przygotował Centralny Ośrodek Sportu - wystawiając w Toruniu sprzęt do różnych form rekreacji. Wydarzenie potrwa do późnych godzin popołudniowych, a jego zwieńczeniem będzie koncert Jerzego Połomskiego.

ksem/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej