Antoni Macierewicz: rząd przykłada wielką wagę do przemysłu obronnego

- Zgodnie ze Strategicznym Przeglądem Obronnym, konieczność modernizacji polskiej armii będzie wymagać w ciągu 14 lat ponad 550 mld zł - podkreślił szef MON Antoni Macierewicz, otwierając we wtorek XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach.

2017-09-05, 15:29

Antoni Macierewicz: rząd przykłada wielką wagę do przemysłu obronnego

Posłuchaj

Szef MON zapowiada zainwestowanie dwóch miliardów złotych w cyberbezpieczeństwo (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Strategiczny Przegląd Obronny, który w tym roku został przeprowadzony w siłach zbrojnych RP, ukazał konieczność reorientacji, modernizacji technicznej polskiej armii. Ta reorientacja będzie wymagała wydatkowania w najbliższym 14-leciu powyżej 550 mld zł - podkreślił minister obrony narodowej.

Przypomniał, że docelowo na armię wydawać będziemy 2,5 proc. PKB rocznie.

- Jeżeli chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Polska bardzo chce pokoju, Polska wie dokładnie co to jest wojna, Polska nie chce wojny i dlatego z taką determinacją, z takim zaangażowaniem, z takim wysiłkiem rząd RP przykłada wielką wagę do przemysłu obronnego, ale także do silnej, dobrze uzbrojonej armii - powiedział Macierewicz.

Minister poinformował, że podczas targów w Kielcach zostanie podpisany kontrakt na dostarczenie polskiej armii 53 tysięcy karabinów Grot (karabin MSBS-5,56, czyli modułowy system broni strzeleckiej kaliber 5,56 mm - PAP). Produkowane są one przez Fabrykę Broni "Łucznik" Radom, spółkę należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Groty - jak zapowiedział szef MON - trafić mają do wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej.

REKLAMA

Macierewicz ocenił, że Groty nie ustępują najnowocześniejszym karabinom na świecie.

"Potrzeba najnowszej techniki przemysłu obronnego"

- Jako minister rozwoju zdaję sobie sprawę z tego, że mało jest dziedzin na świecie, które byłyby istotne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego. (...) Wiele dzisiejszych narodów, w tym Korea Południowa w szczególności, pokazuje jak połączyć nowoczesne precyzyjne przemysły z polityką obronną. Z naszej strony chcemy z takim partnerami jak Korea i z innymi naszymi partnerami, w tym w szczególności z partnerami z NATO, rozwijać różne rodzaje przemysłu w biznesie państwowym, prywatnym, ze wsparciem oczywiście różnego rodzaju współpracy międzynarodowej - powiedział minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Przypomniał łacińską maksymę; kto chce pokoju musi się gotować do działań obronnych. - My w Polsce to doskonale wiemy, z naszymi partnerami z całego świata, którzy tutaj są obecni, chcemy taką owocną międzynarodową współprace nawiązywać. Abyśmy dla zapewnienie pokoju na świeci potrafili rozwijać najnowsze techniki przemysłu obronnego - dodał.

Międzynarodowy udział

Udział w MSPO biorą m.in. przedstawiciele takich państw jak: Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Izrael, Kanada, Niemcy, Norwegia, Republika Południowej Afryki, Turcja, Wielka Brytania i Włochy - zapowiadają organizatorzy przedsięwzięcia. Naukowcy, dyplomaci i przedstawiciele firm zbrojeniowych będą też uczestniczyli w kilkudziesięciu konferencjach poświęconych obronności, które są organizowane w ramach targów.

REKLAMA

Podczas MSPO swoje nowości zaprezentuje partner strategiczny imprezy - Polska Grupa Zbrojeniowa. Pokazywane będą flagowe produkty PGZ, m.in.: samobieżny moździerz Rak, armatohaubica Krab, przeciwlotnicze rakiety Grom i Piorun oraz karabinki MSBS.
Wśród wystawców są producenci uzbrojenia zainteresowani perspektywami wprowadzenia do polskiego wojska nowych śmigłowców, samolotów myśliwskich, okrętów podwodnych i nawodnych oraz zestawów obrony powietrznej. Swoje produkty będą prezentowali także światowi potentaci rynku zbrojeniowego w tym Airbus, Bell Helicopter, Boeing, Leonardo, Lockheed Martin, Raytheon, Saab Technologies, konsorcjum Eurofighter.

Wystawa Korei Południowej

Podczas imprezy wystawę narodową, która jest tradycją MSPO, przedstawi Korea Południowa. W targach ma uczestniczyć minister obrony Korei Południowej Jei Guk Jeon.

Teren wystawienniczy MSPO obejmie 27 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Dużą część ekspozycji zajmie Wystawa Sił Zbrojnych RP organizowana pod hasłem "Innowacyjność, Technika, Skuteczność". Wśród wystawców znajdą się Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojska Obrony Terytorialnej, instytuty i uczelnie wojskowe. Część ekspozycji to wystawa "Tysiąclecie oręża polskiego". Pod tym hasłem w weekend odbędą się - po raz pierwszy w historii targów - Dni Otwarte. Chętni będą mogli z bliska obejrzeć potencjał obronny polskiej armii.

Zwiedzającym udostępniona zostanie także część ekspozycji PGZ. 

REKLAMA

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

pp/PAP/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej