Komisja Europejska zwróci się do krajów UE w sprawie Polski

2017-09-05, 20:18

Komisja Europejska zwróci się do krajów UE w sprawie Polski
Siedziba Komisji Europejskiej. Foto: Pixabay

Komisja Europejska ma jutro zwrócić się do państw członkowskich Unii Europejskiej z prośbą o to, by wyraziły opinię na temat, czy polski rząd nadużywa standardów demokratycznych - donosi agencja Reutera powołując się na nieoficjalnie informacje.

Posłuchaj

W środę KE na zasięgnąć opinii innych państw Unii ws. Polski. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Agencja powołuje się na trzy źródła, według których szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker wraz z komisarzami mają zwrócić się w tej sprawie do Rady Unii Europejskiej. Komisja chce, by Rada włączyła punkt dotyczący Polski, do porządku swojego najbliższego posiedzenia ministrów do spraw europejskich poszczególnych krajów, które zaplanowano na 25 września. Polskiemu Radiu nie udało się potwierdzić tych informacji. Jeden z urzędników powiedział, że na jutrzejszym posiedzeniu komisarzy sytuacja w Polsce nie będzie omawiana. Komisja ma skupić się na negocjacjach w sprawie Brexitu i kryzysie migracyjnym.

Wiceszef Komisji Frans Timmermans zapowiadał w ubiegłym tygodniu, że wkrótce zwróci się do przedstawicieli europejskich rządów o dyskusję na temat Polski. Pierwsza taka dyskusja odbyła się w połowie maja. F. Timmermans poinformował też, że Komisja jest bliska uruchomienia art 7. traktatu o UE, ale decyzję uzależnia od reform w sądownictwie i sytuacji sędziów Sądu Najwyższego. Bruksela czeka więc na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy.

Artykuł 7. wprawdzie przewiduje sankcje, ale na razie mówi się jedynie o pierwszym jego etapie. Chodzi o wysłanie wniosku do unijnych rządów, o stwierdzenie "zagrożenia dla praworządności". Do jego zatwierdzenia potrzebna jest zgoda kwalifikowanej większości krajów. Natomiast do zastosowania sankcji potrzebna jest jednomyślna zgoda wszystkich krajów. Węgry zapowiedziały już, że takiego wniosku nie poprą.

IAR/abi

 

Polecane

Wróć do strony głównej