Warszawa: Leon Łochowski spoczął na Cmentarzu Wawrzyszewskim
Rodzina, przyjaciele, duchowni, przedstawiciele władz państwowych i Solidarności pożegnali na warszawskim Wawrzyszewie Leona Łochowskiego, aktora Teatru Polskiego Radia. Leon Łochowski zmarł 30 sierpnia w wieku 79 lat.
2017-09-06, 16:53
Posłuchaj
Podczas mszy pogrzebowej w kościele Świętej Marii Magdaleny ks. Paweł Piotrowski, proboszcz żoliborskiej parafii Dzieciątka Jezus, podkreślał, że Leon Łochowski swój wielki talent poświęcił Bogu i ojczyźnie. - Dziękujemy Bogu za jego wierną służbę, która przez tak długi czas wiązała się z zagrożeniem życia. Dziękuje mu Kościół Chrystusowy i nasza ojczyzna - mówił duchowny. - O takich ludziach, jak świętej pamięci Leon, nie mówimy, że umarli - oni odeszli na wieczną wartę - podkreślał pełniący obowiązki szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Minister dziękował za świadectwo miłości do Boga, Kościoła i Rzeczypospolitej, do polskiej kultury i tradycji oraz Wojska Polskiego.
Aktor spoczął na Cmentarzu Wawrzyszewskim. Był związany ze scenami warszawskimi oraz współpracował z Teatrem Polskiego Radia. Po przemianach ustrojowych pracował w Ministerstwie Obrony Narodowej jako szef oddziału kultury, później w Domu Wojska Polskiego. Jego zasługą było między innymi wprowadzenie spotkań wigilijnych z opłatkiem i wielkanocnego dzielenia się jajkiem, a także udział wojskowych we mszy świętej rezurekcyjnej.
Leon Łochowski wiernie służył w kościele św. Stanisława Kostki podczas mszy św. za ojczyznę, odprawianych w stanie wojennym przez księdza Jerzego Popiełuszkę, a po jego męczeńskiej śmierci posługę kontynuował do końca życia. Przygotowywał oprawę artystyczną, dobierał pieśni religijno-patriotyczne, a także śpiewał. W 1991 roku podczas pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny zajmował się wraz z żołnierzami oprawą artystyczną mszy świętej z udziałem papieża. Z tej okazji opracował też śpiewnik żołnierski, który podarował Ojcu Świętemu. W 2000 roku został odznaczony medalem Zło Dobrem Zwyciężaj, przyznanym przez Kapitułę Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
IAR/Dorota Piotrowska/abi
REKLAMA
REKLAMA