Rocznica śmierci Stalina: odpowiada ze śmierć milionów
Dyktator był winny śmierci milionów: ofiar wojny, obozów pracy, zesłań, przesiedleń i czystek. Wprowadził kult własnej osoby.
2010-03-05, 09:53
Mija 57 lat od śmierci Józefa Stalina, działacza komunistycznego, współtwórcy sukcesu rewolucji październikowej i wieloletniego przywódcy ZSRR, uważanego za jednego z największych tyranów dwudziestego wieku.
Stalin był twórcą najbardziej ludobójczego, obok hitleryzmu, systemu politycznego minionego stulecia. Doprowadził ZSRR do statusu militarnego supermocarstwa. Jednocześnie był winny śmierci milionów istnień ludzkich: ofiar wojny, obozów pracy, zesłań, przesiedleń i czystek. Wprowadził dyktatorski kult własnej osoby.
W kwietniu 1922 roku Stalin został sekretarzem generalnym partii bolszewickiej. Cztery lata później, po śmierci Lenina, stał się faktycznym dyktatorem ZSRR.
Dzień przed wybuchem drugiej wojny światowej Stalin zainicjował tzw. pakt Ribbentrop-Mołotow podpisany z III Rzeszą. Rezultatem zawarcia paktu było zagarnięcie w 1939 roku przez ZSRR wschodnich terenów Polski oraz Estonii, Łotwy, Litwy, wschodniej Rumunii i Karelii. W państwach tych zostały ustanowione rządy komunistyczne. W 1945 roku Stalin otrzymał tytuł generalissimusa i bohatera ZSRR.
REKLAMA
Zmarł 5 marca 1953 roku w nie wyjaśnionych do końca okolicznościach. Prawdopodobnie miał wylew. Jego zabalsamowane zwłoki spoczęły w mauzoleum, obok wodza rewolucji październikowej. 8 lat później pochowano go na cmentarzu pod Kremlem. Stalinizm w skrajnej ideologicznie formie przetrwał swojego twórcę. Jego zasady realizowali między innymi Mao Tse-tung w Chinach, Enver Hodża w Albanii i Nicolae Ceausescu w Rumunii.
Kolektywizacja i czystki w partii
Józef Stalin, którego właściwie nazwisko brzmi Josif Dżugaszwili, był z pochodzenia Gruzinem. Urodził się 21 grudnia 1879 roku. Przez 5 lat studiował w seminarium duchownym. W ostatnich latach dziewiętnastego wieku związał się z rosyjską socjaldemokracją. W latach 1906-1908 kierował bolszewickimi akcjami na Zakaukaziu. W ciągu kilku następnych lat był kilkakrotnie aresztowany. W 1912 roku został członkiem Komitetu Centralnego Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji (bolszewików), a 10 lat później jej sekretarzem generalnym .
Bezpośrednio po rewolucji październikowej w 1917 roku, przez pięć lat piastował stanowisko komisarza ludowego do spraw narodowości, a przez następne trzy - do spraw kontroli państwowej. Jednocześnie, w czasie wojny domowej w Rosji w latach 1918-1920 był komisarzem szeregu frontów.
Stalin odpowiedzialny jest za masowe represje wobec chłopów w latach 1929-1935, kiedy partia kolektywizowała rolnictwo. Szacuje się, że wskutek rozmyślnie prowadzonej polityki, podczas tzw. wielkiego głodu na Ukrainie zginęło kilka milionów ludzi.
REKLAMA
W 1934 roku zainspirował morderstwo Siergieja Kirowa, które stało się pretekstem do wymordowania elity partyjnej i wojskowej podczas tzw. wielkich czystek. Ideologicznym uzasadnieniem terroru lat 30-tych była sformułowana przez Stalina teza o zaostrzaniu się walki klasowej w miarę postępów budowy socjalizmu. Efektem zbrodniczych działań dyktatora była śmierć - według różnych szacunków - od kilku do kilku dziesiątków milionów ludzi.
ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
REKLAMA