X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezentacja Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia. Konsultor Papieskiej Rady ds. Zdrowia: in vitro i aborcja to zło moralne

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 13:54
Zapłodnienie in vitro i aborcja to wielkie zło moralne - powiedział konsultor Papieskiej Rady ds. Zdrowia o. prof. Maurizio Faggioni podczas prezentacji Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia. Debata na temat Karty odbyła się w siedzibie episkopatu. Jej uczestnicy podkreślali, że dokument ten jest "moralnym drogowskazem dla pracowników służby zdrowia".
Audio
  • Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki o Nowej Karcie Pracowników Służby Zdrowia (IAR)
Na zdjęciu od lewej rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, kierownik Katedry i Zakładu Opieki Paliatywnej Collegium Medicum w Bydgoszczy prof. dr hab. Małgorzata Krajnik, prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, przewodniczący zespołu KEP abp Henryk Hoser, przewodniczący zespołu KEP bp Stefan Regmunt, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Sta
Na zdjęciu od lewej rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, kierownik Katedry i Zakładu Opieki Paliatywnej Collegium Medicum w Bydgoszczy prof. dr hab. Małgorzata Krajnik, prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, przewodniczący zespołu KEP abp Henryk Hoser, przewodniczący zespołu KEP bp Stefan Regmunt, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp StaFoto: PAP/Jakub Kamiński

Jak zaznaczył Faggioni, nowa Karta przedstawia zasadnicze problemy obecne w dzisiejszym świecie zdrowia. Dodał, że zawiera wskazania dotyczące narodzin, życia i śmierci. - Fundamentem tej refleksji jest przede wszystkim wartość i nienaruszalność życia od początku i wartość i godność ludzkiej prokreacji i narodzin - podkreślił.

Dodał, że autorzy Karty jasno stwierdzają, że zapłodnienie in vitro "jest niemoralne", ponieważ "nie można odseparować aktu prokreacji od aktu seksualnego i małżeństwa". - Jeśli chodzi o zapłodnienie in vitro zapisy Karty analizują kwestię mrożenia embrionów – wiele z nich zostaje opuszczonych i ktoś mógłby chcieć używać ich w sposób nieodpowiedni np. do eksperymentów. Nie można zapominać, że są to osoby ludzkie i trzeba je traktować z szacunkiem – zaznaczył o. Faggioni.

Diagnoza prenatalna

Wyjaśnił, że jeśli chodzi o diagnozę prenatalną, autorzy Karty stwierdzają, że jest ona "sama w sobie dobra, gdyż pozwala poznać stan zdrowia płodu i leczyć go przed urodzeniem", jednak "jest nie do przyjęcia, jeśli jej celem jest aborcja".

Dodał, że nowa Karta wiele stron poświęca aborcji. - Dokonanie aborcji w sposób zamierzony jest zawsze wielkim złem moralnym. Możemy dyskutować na temat trudnych sytuacji, które prowadzą do aborcji. Ale zakaz zabijania niewinnego życia trzeba stwierdzić z mocą – podkreślił o. Faggioni. Przypomniał, że Karta porusza m.in. problemy ciąży ektopowej, płodów encefalicznych, produkcji komórek macierzystych, terapii genowej embrionalnej, przeprowadzania doświadczeń na embrionach oraz używania komórek macierzystych i płodowych do produkcji szczepionek.

Przewodniczący zespołu KEP ds. bioetycznych abp Henryk Hoser zaznaczył, że jest to dokument niezwykle potrzeby, ponieważ "daje orientację w spojrzeniu na ludzką osobę od początku życia, aż do jego końca". Przypomniał, że pierwsza Karta została wydana w 1994 r. a rozwój medycyny jest "bardzo burzliwy, dokonuje się w wielkim tempie", więc czas, który upłynął od pierwszej publikacji jest w historii medycyny całą epoką. Stąd – jak wyjaśnił – konieczność wydania nowej Karty.

- Karta jest adresowana nie tylko do tych, którzy są obecni przy łóżku chorego, ale też do organizatorów służby zdrowia – legislatorów, prawników, menagerów. Odnosi się do sprawiedliwości społecznej i ma analogie do kodeksów etyki lekarskiej – podkreślił hierarcha.

"Ani lekarz ani pacjent nie jest panem życia"

Przewodniczący zespołu KEP ds. służby zdrowia bp Stefan Regmunt przypomniał historię powstania Karty, natomiast prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu zaznaczył, że prezentowany dokument "porusza kwestię prawa do sprzeciwu sumienia pracowników służby zdrowia i jest moralnym drogowskazem dla pracowników służby zdrowia" i przypomina, że "człowiek nie może być posłuszny prawu, które jest niemoralne".

- Autorzy przypominają, że ani lekarz ani pacjent nie jest panem życia. To oznacza, że personel medyczny i osoby kierujące służbą zdrowia powinni mieć zapewnioną możliwość odmowy uczestnictwa w planowaniu, przygotowywanie i dokonywaniu czynów przeciwko życiu" – powiedział.

Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia została przygotowana przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, powołaną w 1985 r. przez papieża Jana Pawła II. Pierwsze wydanie Karty opublikował w 1994 r. pierwszy przewodniczący tej dykasterii kard. Fiorenzo Angelini.

Decyzja o przygotowaniu polskiego tłumaczenia Karty zapadła podczas Międzynarodowej Konferencji "Fides et ratio w służbie człowiekowi choremu, czyli o spotkaniu teologii i medycyny", która odbyła się w dniach 27-28 lutego 2017 r. w Katowicach. Jest to pierwsze tłumaczenie nowej Karty z języka włoskiego.

pp/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Projekt komitetu "Zatrzymaj aborcję" kłopotem dla PiS? "Otworzą niepotrzebny front"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 19:01
Projekt ustawy eliminującej tzw. przesłankę eugeniczną może być dla PiS twardym orzechem do zgryzienia. W szeregach partii rządzącej już słychać głosy niezadowolenia pod adresem inicjatywy komitetu „Zatrzymaj aborcję”. – Otworzą nam niepotrzebny front walki - mówi portalowi Polskiego Radia poseł PiS.
rozwiń zwiń