Para prezydencka wzięła udział w uroczystościach dożynkowych w Spale

2017-09-17, 12:41

Para prezydencka wzięła udział w uroczystościach dożynkowych w Spale
Prezydent podkreślił, że codzienna praca rolników to także dbanie o bezpieczeństwo żywnościowe polskiego społeczeństwa . Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Podczas dożynek prezydenckich w Spale Andrzej Duda podziękował rolnikom za ich trud i pracę w mijającym roku. - Szacunek dla pracy rolników jest dla mnie ważnym fundamentem misji prezydenckiej - zapewnił Andrzej Duda. 

Posłuchaj

"Szacunek dla pracy rolników jest dla mnie ważnym fundamentem misji prezydenckiej" (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Słowa wdzięczności skierował do tych, którzy, jak mówił, niosą przez kolejne pokolenia niezwykłą polską tradycję, opartą na wierze, na trudzie pracy i wielkiej odporności - umiejętności pokonywania przeszkód i przeciwności losu, także tych wynikających z sił przyrody.

Prezydent podkreślił, że codzienna praca rolników to także dbanie o bezpieczeństwo żywnościowe polskiego społeczeństwa, ale również społeczeństw krajów, do których eksportowane są polskie produkty.

Dalej apelował do parlamentarzystów i ministra rolnictwa o rozważenie możliwości rozszerzenia ustawy umożliwiającej rolnikom bezpośrednią sprzedaż własnych wyrobów. Prezydent dziękował politykom za obowiązującą od stycznia ustawę, która pozwala gospodarstwom rolnym na detaliczną sprzedaż. Andrzej Duda wspomniał jednak o oferowaniu towarów firmom: restauracjom, hotelom i sklepom. To, jak mówił, przynosiłoby rolnikom dochód.

Zaproponował też utworzenie funduszu klęskowego. W tym roku na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych wydano 918 milionów złotych, co, jak zauważył Andrzej Duda, jest bardzo dużą kwotą. Mimo to dalej są problemy z ubezpieczeniami. - Czy w takim razie nie lepiej stworzyć fundusz i tam akumulować pieniądze, które są przeznaczone na pomoc dla rolników?- pytał prezydent.

Z kolei minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewnił, że rząd stara się zwiększać opłacalność produkcji dla polskich rolników. Przypomniał, że resort regularnie otwiera nowe rynki zbytu na krajowe produkty. Ma to na celu między innymi złagodzenie skutków rosyjskiego embarga. Minister Jurgiel podkreślił, że w zawieraniu kolejnych umów pomagał również prezydent Andrzej Duda.

Minister mówił również o działaniach zmierzających do poprawy pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym. Wskazał, że w tej kwestii rząd wykazywał aktywność od początku kadencji: - Mówię o ustawach o nieuczciwej konkurencji czy przewadze kontraktowej. One wzmacniają rolników w relacjach z marketami. Ustawa o sprzedaży detalicznej jest pierwszym krokiem, aby zwiększyć kierunki sprzedaży bezpośredniej żywności przez rolników. Zmniejszenie liczby pośredników, zwiększy ich dochody - wskazał.

Dożynki prezydenckie w Spale rozpoczęła msza święta z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, odprawiona w Kaplicy Polowej AK w Spale. Uroczystości poprzedziło wręczenie przez parę prezydencką dyplomów dla grup, tworzących wieńce dożynkowe. Po nabożeństwie, w trakcie którego poświęcone zostały wieńce dożynkowe, korowód dożynkowy przeszedł z kaplicy na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbył się Ceremoniał Dożynkowy. Para prezydencka odwiedziła również Miasteczko Regionów, w którym mieszkańcy różnych zakątków Polski prezentowali plony swoich ziem, rękodzieło i folklor. Święto plonów przyciągnęło do miejscowości nad Pilicą miłośników sztuki ludowej, artystów i rolników ze wszystkich zakątków Polski.

Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-1938 prezydent Ignacy Mościcki. Po 62 latach tradycję wskrzesił Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 święto plonów miało charakter regionalny. W 2009 r. gospodarzem spalskich dożynek był prezydent Lech Kaczyński, w kolejnych latach - Bronisław Komorowski.

 abi

Polecane

Wróć do strony głównej