Papież: trzeźwość jest fundamentem szczęśliwego życia

Papież napisał specjalne przesłanie do uczestników Narodowego Kongresu Trzeźwości w Warszawie. Franciszek podkreśla w nim, że trzeźwość to jeden z fundamentów szczęśliwego życia.

2017-09-22, 15:37

Papież: trzeźwość jest fundamentem szczęśliwego życia

- Papież gratuluje też organizatorom kongresu podjęcia tej inicjatywy i zapewnia o swojej modlitwie za uczestników spotkania - mówi ksiądz Paweł Rytel-Andrianik rzecznik prasowy Episkopatu Polski.

"Trzeźwość jest jednym z fundamentalnych warunków szczęśliwego życia człowieka.Jej brak niszczy więź z Bogiem, z Kościołem, niszczy osobę, rodziny, relacje międzyludzkie. Dlatego z troski o trzeźwość nie można rezygnować" - czytamy w liście głowy Kościoła.

Trzeźwość warunkiem wolności

Papież wyraził nadzieję, że Kongres uwrażliwi "wielu ludzi dobrej woli na omawiane kwestie i wskaże, iż jednym z najważniejszych przejawów miłości bliźniego jest troska o wychowanie młodego pokolenia w duchu abstynencji, a także troska o trzeźwość ludzi dorosłych". Przypomniał myśl wypowiedzianą podczas 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, gdy mówił młodym Polakom, by nie tracili "pięknych lat swego życia i swoich sił na uganianiu się za sprzedawcami fałszywych iluzji". "Wszak dzisiaj nie brak takich sprzedawców i trzeba przed nimi ostrzegać" - przypomniał Franciszek.

Słowa papieża Franciszka przekazał substytut Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej abp Angelo Becciu, który zaznaczył, że papież "z zadowoleniem" przyjął wiadomość, że Narodowy Kongres Trzeźwości gromadzi przedstawicieli wielu instytucji i grup społecznych - również rządu i parlamentu RP. Podkreślił, że Franciszek "wspiera Kongres modlitwą" i życzy, by obrady "okazały się szczególnie owocne w zjednoczeniu całego społeczeństwa w trosce o trzeźwość, która jest istotnym warunkiem prawdziwej wolności". Na zakończenie listu papież udzielił apostolskiego błogosławieństwa wszystkim uczestnikom Kongresu oraz wiernym, którzy w niedzielę zgromadzą się na mszach św. w intencji trzeźwości narodu w kościołach całej Polski.

REKLAMA


Miliardy złotych strat w gospodarce

- Polacy piją z każdym rokiem coraz więcej alkoholu. Na tle Europy wzrost spożycia alkoholu plasuje Polskę w czołówce - powiedział dyrektor Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka.

Jak powiedział Brzózka, armia uzależnionych - osób, które są w systemie lecznictwa i mają postawioną diagnozę – to ok. 600 - 800 tysięcy osób. Dodał, że corocznie w systemie lecznictwa pojawia się 350 tys. nowych uzależnionych. Natomiast nadmiernie i szkodliwie pije alkohol w Polsce ponad 3 mln osób.

- To już jest ogromna grupa. Nie wszyscy pijący dużo, staną się w przyszłości alkoholikami, ale straty powodowane przez osoby pijące nadmiernie i szkodliwie są znacznie większe niż te powodowane przez osoby uzależnione - to jest tzw. paradoks profilaktyczny – powiedział Brzózka w czasie drugiego dnia obrad Narodowego Kongresu Trzeźwości.

Dodał, że - według szacunkowych danych - NFZ wydaje rocznie 8-10 mld zł na likwidację skutków, jakie na zdrowie Polaków wywiera alkohol. "To jest ogromna kwota, w dodatku jest to w zasadzie niezauważalne dla systemu, ponieważ nie rejestruje się, czy pacjent ma chorą wątrobę, czy cierpi na inną chorobę z powodu nadużywania alkoholu, czy z innego powodu" – podkreślił dyrektor PARPA. - Do tego dochodzą koszty związane z bezpieczeństwem na drogach, rosnącą liczbą wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, straty spowodowane przez młodocianych wandali niszczących mienie pod wpływem alkoholu oraz to, co dzieje się z powodu niezdolności do pracy osób uzależnionych. Okazuje się – takich wyliczeń dokonała PARPA w 2013 r. – że rocznie tracimy z tego powodu między 26, a 32 mld zł – poinformował Brzózka.

Promocja trzeźwości

Narodowy Kongres Trzeźwości to inicjatywa Episkopatu Polski, której celem jest ograniczenie spożycia alkoholu oraz promocja trzeźwości i abstynencji. Część studyjna pod hasłem "Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu" rozpoczęła się na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w czwartek i zakończy się w sobotę.

Część modlitewna kongresu - Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę - odbyła się w czerwcu. W ramach kongresu, w maju, w Sejmie odbyła się też konferencja "Odpowiedzialność posłów i senatorów, rządu i samorządów za trzeźwość Narodu" z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli rządu.

W sobotę na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się piknik edukacyjny "Świadek wolności", poświęcony osobie ks. Franciszka Blachnickiego - założyciela Ruchu Światło-Życie oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - którego celem będzie promocja takich wartości jak trzeźwość, prawda i patriotyzm. Zwieńczeniem kongresu będą msze św. w intencji trzeźwości w kościołach w całej Polsce w niedzielę 24 września.

REKLAMA

Narodowy Kongres Trzeźwości trwa w Warszawie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod hasłem "Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu". Podczas wykładów, warsztatów i rozmów naukowcy, politycy, społecznicy i duchowni przedstawiają założenia do narodowego programu trzeźwości. U podstaw tego programu są postulaty ograniczenia reklamy i dostępności alkoholu w Polsce. Patronat nad kongresem objął prezydent Andrzej Duda.

pr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej