"Zakaz reklamy napojów alkoholowych". Narodowy Kongres Trzeźwości proponuje zmiany
Abstynencja kobiet w ciąży, wychowanie oraz edukacja dzieci i młodzieży w kulturze trzeźwości, a także zakaz reklamy napojów alkoholowych, to główne punkty przesłania Narodowego Kongresu Trzeźwości - poinformowało w sobotę biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
2017-09-23, 19:11
Posłuchaj
W czwartek w Warszawie rozpoczęła się część studyjna Narodowego Kongresu Trzeźwości pod hasłem "Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu". Obrady kończą się w sobotę.
"Całkowita abstynencja kobiet w ciąży, wychowanie oraz edukacja dzieci i młodzieży w kulturze trzeźwości, a także zakaz reklamy napojów alkoholowych podobny do tego, który od lat obowiązuje w Polsce przypadku wyrobów tytoniowych i cieszy się poparciem społecznym - to główne punkty przesłania Narodowego Kongresu Trzeźwości" - poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
Powiązany Artykuł
"Alkohol to nie produkt spożywczy tylko narkotyk"
Głównym organizatorem Kongresu jest Zespół Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Honorowym patronatem wydarzenie objął prezydent Andrzej Duda. Swoje posłanie dla uczestników Kongresu przekazał papież Franciszek.
REKLAMA
Jak podkreśliło biuro prasowe KEP, uczestnicy Kongresu zaapelowali "o wzmożoną modlitwę o trzeźwość, a także aktywizację grup i środowisk troszczących się o wychowanie dzieci i młodzieży w abstynencji, o porzucenie pijaństwa oraz o duchowe wspieranie osób wychodzących z alkoholizmu i ich współcierpiących rodzin”. „Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli – których nie brakuje w naszej Ojczyźnie – aby pamiętali, że jednym z najważniejszych obecnie przejawów miłości bliźniego jest troska o wychowanie w abstynencji młodego pokolenia oraz troska o skarb trzeźwości w odniesieniu do ludzi dorosłych” – brzmi przesłanie.
Zwrócono w nim także uwagę, że w myśl hasła Kongresu „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”, każda z tych instytucji powinna rzetelnie wypełniać swoje zdania w zakresie promocji odpowiedzialności i umiarkowania w spożywaniu napojów alkoholowych.
Kongres oczekuje także zakazu reklamy napojów alkoholowych, tak jak w przypadku wyrobów tytoniowych. KEP podkreśla, że zakaz ten doprowadził do spadku liczby palaczy w Polsce promocji zdrowego trybu życia. „Reklama napojów alkoholowych, a zwłaszcza ta, która złudnie łączy spożywanie napojów alkoholowych ze zdrowiem, sportem, szczęściem, czy +radosnym byciem razem+, to w rzeczywistości rodzaj toksycznej ideologii, która jest niedopuszczalna i powinna być zakazana, podobnie jak jest zakazana reklama wyrobów tytoniowych” – brzmi przesłanie.
REKLAMA
Uczestniczy Kongresu podkreślili, że trzeźwość jest gwarancją miłości, szczęścia, rozwoju i dobrej przyszłości. Zaznaczyli również, że „od krzewienia trzeźwości zależeć będzie przyszłość Ojczyzny oraz wszystkie ambitne plany społeczno-gospodarcze, ponieważ straty z tytułu nadużywania alkoholu znacznie przewyższają zyski z jego sprzedaży”.
Narodowy Kongres Trzeźwości to inicjatywa Episkopatu Polski, której celem jest ograniczenie spożycia alkoholu oraz promocja trzeźwości i abstynencji. Zwieńczeniem kongresu będą msze św. w intencji trzeźwości w kościołach w całej Polsce w niedzielę 24 września.
pp
REKLAMA