"Męska" rozmowa Sikorskiego z szefem białoruskiego MSZ

2010-02-12, 06:07

"Męska" rozmowa Sikorskiego z szefem białoruskiego MSZ
Radosław Sikorski

Dzis do Polski przylatuje na zaproszenie Radoslawa Sikorskiego minister spraw zagranicznych Białorusi Siarhiej Martynau.

Jak powiedzial Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik resortu Piotr Paszkowski, w trakcie roboczej wizyty ministrowie omówią przede wszystkim zagadnienia dotyczace problematyki bilateralnej, miedzy innymi wspólpracę w dziedzinie gospodarki i energetyki, rolnictwa i kultury. Szczególny nacisk strona polska położy na kwestie sytuacji mniejszosci polskiej na Bialorusi. Ważnym punktem rozmów będzie także sprawa wspólpracy Bialorusi z Unią Europejską, w tym jej uczestnictwo w Partnerstwie Wschodnim.

Jak poinformował IAR Piotr Paszkowski, podczas wizyty podpisana zostanie umowa o małym ruchu granicznym. Po stronie polskiej ma nia być objętych 600 tysięcy osób, po stronie białoruskiej ponad milion mieszkanców przygranicznych miejscowosci. Umowa obejmuje miejscowosci polożone w pasie 30-tu kilometrów po obu stronach granicy.

Po rozmowach z Radoslawem Sikorskim, minister Siarhiej Martynau wygłosi wykład na temat polityki zagranicznej Białorusi i rozwoju stosunków polsko-białoruskich, organizowany przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych we współpracy z Ambasadą Republiki Bialorusi w Warszawie.

"Męska rozmowa"

Prezydent ma nadzieję, że Radosław Sikorski w mocnych słowach przedyskutuje z szefem białoruskiej dyplomacji kwestię mniejszości polskiej na Białorusi.

O oczekiwaniach Lecha Kaczyńskiego odnośnie dzisiejszej rozmowy powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej minister w jego kancelarii Paweł Wypych. Siarhiej Martynau przyjeżdża do Polski z roboczą wizytą na zaproszenie szefa polskiej dyplomacji.

Paweł Wypych wyraził nadzieję, że Radosław Sikorski w męskiej rozmowie zwróci uwagę na represje władz białoruskich wobec mniejszości polskiej. Jak podkreślił, ten temat powinien być omówiony jako pierwszy i dopiero po wyjaśnieniu przyczyn prześladowań Polaków na Białorusi, ministrowie mogą przejść do kolejnych punktów wizyty. Jednym z nich jest podpisanie umowy o małym ruchu granicznym.

Paweł Wypych w rozmowie z IAR powiedział, że Lech Kaczyński nie jest zwolennikiem polityki ustępstw wobec Białorusi. Jak podkreślił, takie podejście polskiego rządu nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

W trakcie roboczej wizyty ministrowie spraw zagranicznych omówią zagadnienia dotyczące gospodarki, energetyki, rolnictwa i kultury. Szczególny nacisk strona polska położy na kwestię sytuacji mniejszości polskiej na Białorusi.

To pierwsza wizyta białoruskiego ministra spraw zagranicznych od 2004-go roku.

Milicja w Domu Polskim

W ostatnich dniach nasiliły się represje wobec białoruskich Polaków. W poniedziałek do Domu Polskiego w Iwieńcu wkroczyła milicja, która opieczętowała budynek i przekazała placówkę proreżimowemu Związkowi Polaków na Białorusi. Kilka dni wcześniej sąd nałożył na firmę należącą do Andżeliki Borys karę grzywny w wysokości 24 tysięcy dolarów.

Wczoraj w Brukseli premier Donald Tusk powiedział, że minister spraw zagranicznych Białorusi Siarhiej Martynau nic przyjemnego w Warszawie nie usłyszy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Polecane

Wróć do strony głównej