Theresa May: nie wyznaczam ministrom "czerwonych linii"
Brytyjska premier Theresa May skomentowała we wtorek doniesienia o podziałach w rządzie wokół kwestii wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mówiąc, że "nie wyznacza ministrom czerwonych linii" wobec ich podejścia do Brexitu.
2017-10-03, 13:46
Podczas serii porannych wywiadów podczas trwającej konferencji programowej Partii Konserwatywnej w Manchesterze szefowa rządu przekonywała, że "przywództwo polega na zapewnieniu, że ma się zespół ludzi, którzy nie są potakiwaczami, ale zespołem ludzi o różnych głosach wokół stołu tak, że można dyskutować o sprawach, dojść do porozumienia i potem forsować ten pogląd rządu - i to jest dokładnie to co robimy".
Jak zaznaczyła, minister spraw zagranicznych Boris Johnson, podobnie jak inni członkowie gabinetu, w pełni popiera pozycję negocjacyjną w sprawie Brexitu, jaką przedstawiła w swym przemówieniu we Florencji w ubiegłym miesiącu.
Od kilku tygodni wskazuje się, że jedności rządu w sprawie Brexitu mogą zagrozić ambicje Johnsona, który przedstawił własny zestaw "czerwonych linii", określających granice ustępstw negocjacyjnych wobec UE. Media donosiły również, iż minister ds. kontaktów rządu z Izbą Gmin Andrea Leadsom oskarżała Downing Street o zbyt ugodową postawę w rokowaniach z Brukselą.
We wtorek May przekonywała w rozmowie z BBC, że kwestie takie jak Brexit "oczywiście podlegają premierowi". Zapewniła, że przemówienie jakie ma wygłosić po południu szef dyplomacji i zatytułowane podobno przez Johnsona "Pozwólcie lwu zaryczeć", zostało sprawdzone przez jej biuro. - Przyjrzeliśmy się jego przemówieniu, nie martwcie się - powiedziała telewizji Sky News.
Brytyjska szefowa rządu zapowiedziała także na 10 października publikację raportu dotyczącego traktowania w Wielkiej Brytanii osób z mniejszości etnicznych. Jak zaznaczyła, dokument ten zawiera "niewygodne prawdy", w tym wskazuje, że białym Brytyjczykom jest znacznie łatwiej uzyskać pracę niż przedstawicielom mniejszości.
- Moim fundamentalnym przekonaniem jest, że to, jak daleko zajdzie się w życiu powinno tylko i wyłącznie zależeć od talentu i ciężkiej pracy, niczego innego - przekonywała. Reformatorski program społeczny był - obok wyjścia z UE - główną osią programu May ogłoszonego po objęciu przez nią urzędu premiera w lipcu 2016 roku. Premier deklarowała wtedy m.in. konieczności "budowy Wielkiej Brytanii, która funkcjonuje dla każdego" i rozluźnienia polityki oszczędności w celu podniesienia poziomu życia uboższej klasy średniej.
W środę, czyli w ostatnim dniu czterodniowej konferencji w Manchesterze, May wygłosi przemówienie programowe, nakreślające działania rządu na następne miesiące.
W przedterminowych wyborach w lipcu bieżącego roku konserwatyści utracili dotychczasową bezwzględną większość w Izbie Gmin i muszą obecnie korzystać ze wsparcia 10 posłów północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP).
Rozpoczęty 29 marca proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej powinien zostać zrealizowany w ciągu dwóch lat.
pr
REKLAMA