more_horiz
Wiadomości

Alert pogodowy. Orkan Xavier zbliża się do Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 21:34
W nocy niemal w całej Polsce można się spodziewać bardzo silnego wiatru - miejscami może w porywach dochodzić nawet do 100-130 km/h. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla 12 województw.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News

Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia obowiązują w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, małopolskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim.

W województwach tych prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 35-50 km/h. W porywach wiatr będzie silniejszy.

Miejscami może dochodzić nawet do 100-115 km/h - dotyczy to województw: lubuskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, śląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego. W województwie łódzkim zaś istnieje ryzyko wystąpienia porywów wiatru do 130 km/h.

Silny wiatr jest prognozowany od wczesnego popołudnia do wieczora – w centrum Polski od późnego popołudnia aż do wieczora, a na zachodzie i południu – od wieczora do piątku rano. Najdłużej ostrzeżenie przed wiatrem obowiązuje w woj. małopolskim, tam silnego wiatru można się spodziewać od południa w czwartek do piątku rano.

Sztorm na wschodzie wybrzeża

Dodatkowo IMGW ostrzega o sztormie we wschodniej części polskiego wybrzeża (województwo pomorskie). Wiatr dochodzić może tam do 7 w skali Beauforta, a w porywach nawet do 9 w skali Beauforta. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Dodatkowo ostrzeżenie pierwszego stopnia przed wiatrem (to słabsza ranga ostrzeżenia) obowiązuje w części woj. kujawsko-pomorskiego. Poza tym, w województwach zachodniopomorskim i mazowieckim IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed opadami - spaść tam może od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm.

Wstrzymany ruch kolejowy Frankfurt - Rzeplin

Koleje niemieckie z powodu silnego wiatru wstrzymały przed 18.00 ruch kolejowy na przejściu Frankfurt nad Odrą - Rzepin.

Jak informują w komunikacie PKP Polskie Linie Kolejowe, PLK wspólnie z PKP Intercity organizują podróż dla pasażerów pociągu Warszawa - Berlin, który został zatrzymany w miejscowości Torzym przed granicą. Na przywrócenie ruchu oczekuje też po stronie niemieckiej pociąg relacji Berlin - Warszawa.

W tej chwili nie jeżdzą też pociągi na trasie Swarzędz - Poznań. Pasażerom Kolei Wielkopolskich zapewniono komunikacje zastępczą na tej trasie.
Przy usuwaniu drzew, które uszkodziły trakcję pracują służby techniczne.
Ze względu na trudne warunki pogodowe PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. powołały specjalny zespół zarządzania.

Jak poinformowano w komunikacie, na stacjach: Kutno, Warszawa Zachodnia, Łódź Widzew, Skarżysko Kamienna, Idzikowice, Stargard stoją dodatkowe, zapasowe lokomotywy. W gotowości są pociągi sieciowe i zespoły szybkiego usuwania usterek.

Informacje o zmianach w kursowaniu pociągów przekazywane są pasażerom w pociągach oaz na stacjach i przystankach.

ksem/


Zobacz także

Zobacz także