Reforma sądownictwa. Będzie kolejne spotkanie prezydenta z prezesem PiS
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział w radiowej Trójce, że do kolejnego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego dojdzie na początku przyszłego tygodnia. Gość radiowej Trójki dodał, że tematem będą propozycje zmian w prezydenckich projektach ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.
2017-10-13, 11:00
Posłuchaj
We wtorek prezydent Andrzej Duda otrzymał poprawki PiS do projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Ich treść nie jest dokładnie znana - wiadomo, że dotyczą m.in. rozwiązań na wypadek, gdyby Sejm nie zdołał (jak proponuje prezydent) większością trzech piątych głosów wybrać członków KRS będących sędziami.
- Chodzi o rozmowę dwóch najważniejszych osób w państwie - powiedział wicemarszałek Sejmu. Klub parlamentarny PiS przekazał prezydentowi propozycję "drobnych poprawek" zmian w jego projektach. Ryszard Terlecki zaznaczył, że są to niewielkie zmiany w stosunku do całości oczekiwań prezydenta i jednocześnie takie, żeby intencje prezydenta zostały spełnione.
Wicemarszałek Sejmu powiedział też, że w poprawkach PiS do prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym nie ma zapisów o przywróceniu zbyt dużych uprawnień ministrowi sprawiedliwości. W ten sposób Ryszard Terlecki odniósł się do słów prezydenckiego rzecznika Krzysztofa Łapińskiego, który powiedział, że Andrzej Duda nie zgodzi się na zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości. Ryszard Terlecki w radiowej Trójce zaznaczył, że pod tym względem klub PiS jest "ustępliwy" oraz - tak jak chce tego Andrzej Duda - postuluje, żeby "to nie minister rozstrzygał kwestie, które mógłby rozstrzygać prezydent".
W ocenie szefa klubu PiS nie ma takiej możliwości, aby nie doszło do porozumienia między PiS a prezydentem. - Jeśli prezydentowi nie będą podobały się nasze poprawki, to będziemy dalej negocjować, ale to już trochę szkoda czasu - zaznaczył.
REKLAMA
Prezydenckie projekty ustaw
Andrzej Duda zaprezentował swe projekty ustaw dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa pod koniec września. Następnie zostały one przekazane do Sejmu, a 3 października zostały skierowane do konsultacji. W miniony piątek odbyło się trzecie już spotkanie prezydenta z prezesem PiS w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości.
Prezydencki projekt ustawy o SN wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, przepis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników. Skargę nadzwyczajną do SN wnosiłoby się w terminie 5 lat od uprawomocnienia skarżonego orzeczenia; przez 3 lata mogłaby ona być też wnoszona w sprawach, które uprawomocniły się po 17 października 1997 r. Skargi nadzwyczajne miałyby być generalnie badane przez dwóch sędziów SN i jednego ławnika SN.
Natomiast projekt ustawy o KRS zakłada m.in, że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie - przyp.red). Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych. Kandydatów na członków KRS-sędziów mogłyby zgłaszać Sejmowi tylko: grupa co najmniej 2 tys. obywateli oraz grupa co najmniej 25 czynnych sędziów.
dad
REKLAMA
REKLAMA