Kraków: szczątki trzech osób znaleźli badacze z IPN na cmentarzu Rakowickim

Szczątki trzech osób znaleźli badacze z IPN na cmentarzu Rakowickim podczas prowadzonych od czwartku poszukiwań ofiar UB. Ich tożsamość potwierdzą badania identyfikacyjne – poinformował w piątek PAP naczelnik pionu śledczego krakowskiego IPN prok. Waldemar Szwiec.

2017-10-13, 18:20

Kraków: szczątki trzech osób znaleźli badacze z IPN na cmentarzu Rakowickim
Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Foto: Wikipedia/Domena publiczna/Ron whisky

- Jak ustalili nasi archeolodzy są to trzy szkielety, które zostaną przewiezione do badania w Zakładzie Medycyny Sądowej – powiedział  prok. Waldemar Szwiec.

Jak podkreślił, za wcześnie jeszcze, by mówić o tożsamości odnalezionych szczątków. Ustali to na podstawie badań identyfikacyjnych Zakład Medycyny Sądowej. - Przypuszczamy jednak, że może to być Wiesław Budzik, Tadeusz Zajączkowski i Walenty Bochorowski - powiedział prok. Szwiec. Takie nazwiska widniały w dokumentach cmentarnych.

"

Waldemar Szwiec Przypuszczamy, że może to być Wiesław Budzik, Tadeusz Zajączkowski i Walenty Bochorowski 

Wszyscy oni za "członkostwo w bandach spod znaku Narodowych Sił Zbrojnych" zostali skazani na kary śmierci, które wykonano w październiku 1946 r. Jak zapisano w księgach cmentarnych, ich zwłoki złożono we wspólnym grobie.

Prace poszukiwawcze, prowadzone przez specjalistów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Warszawie i Krakowie, mają na celu odnalezienie i przebadanie szczątków żołnierzy z oddziału PAS NZW Tadeusza Gajdy "Tarzana" (Pogotowie Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego), zgrupowania Józefa Kurasia "Ognia" oraz oddziału partyzanckiego "Wiarusy", pozbawionych życia w latach 1946–50.

Podjęcie badań wiąże się z prowadzonymi przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie śledztwami w sprawie zbrodniczej działalności funkcjonariuszy Powiatowych Urzędów Bezpieczeństwa Publicznego w Nowym Targu i Tarnowie. Miała ona polegać na zabójstwach, bezprawnym pozbawieniu wolności oraz fizycznym i moralnym znęcaniu się nad działaczami podziemia niepodległościowego w latach 1945–56.

TVP Info

Poszukiwania kolejnych szczątków

Planowane zakończenie prac ma nastąpić 19 października 2017 r. - Do tego czasu chcielibyśmy odnaleźć jeszcze szczątki pięciu osób – powiedział Dawid Golik z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Jak poinformował, w przypadku pochówków na cmentarzu Rakowickim zachowała się dokumentacja z ksiąg cmentarnych i wskazania mówiące jednoznacznie, że były tam pochówki osób zamordowanych z wyroków wojskowego sądu rejonowego czy też zabitych w walce; nie były to pochówki anonimowe.

- Jak na razie te zapisy w księdze cmentarnej potwierdzają się. Mamy pochówki tylu osób, ilu się spodziewaliśmy, ale oczywiście dopiero późniejsze badania pomogą ustalić, czy to są te osoby, których szukamy – powiedział Dawid Golik.

- Jeżeli chodzi o Kraków, to w większości przypadków w dokumentacji cmentarnej wpisywano imię i nazwisko, są podane konkretne pola grobowe, konkretne kwatery, gdzie te osoby były chowane. Niestety tych informacji z cmentarza nie przekazywano dalej, np. rodzinom, nie można też było udostępniać ksiąg, dlatego część rodzin nigdy nie dowiadywała się, gdzie leżą ich bliscy - mówił badacz. 

W poniedziałek specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN szukali śladów pochówków na dawnym dziedzińcu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy pl. Inwalidów w Krakowie. Badania nie ujawniły takich śladów.

REKLAMA

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej