Kraków: rozpoczął się dziewiąty międzynarodowy Festiwal Conrada. Wśród gości m.in. Dan Brown

2017-10-23, 21:13

Kraków: rozpoczął się dziewiąty międzynarodowy Festiwal Conrada. Wśród gości m.in. Dan Brown
Zeszłoroczna edycja Festiwalu Conrada. Foto: conradfestival.pl/multimedia

Dan Brown - autor powieści "Kod Leonarda da Vinci" i Eric-Emmanuel Schmitt - twórca "Oskara i pani Róży" - to jedni z blisko 100 pisarzy, którzy przyjadą do Krakowa na Festiwal Conrada. Dziewiąta edycja międzynarodowego przeglądu literackiego rozpoczęła się w poniedziałek. 

Spotkanie z Danem Brownem odbędzie się w czwartek w kinie Kijów.Centrum (pula wejściówek jest już wyczerpana), a ze Schmittem w sobotę w Pałacu Czeczotki. 

"Niepokój"

Spośród polskich pisarzy z czytelnikami porozmawiają się m.in. Sylwia Chutnik, Jacek Dukaj, Natalia Fiedorczuk, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk. 

- Przez tydzień będziemy świadkami budowania w Krakowie światowej republiki literatury, republiki, w której literatura traktowana jest jako rzecz publiczna, jako res publica, coś co należy do każdego i każdego może zainteresować - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada prof. Michał Paweł Markowski. 

Motyw przewodni tegorocznej edycji to "Niepokój". Temat zaczerpnięty został z tomu "Opowieści niepokojące" (Tales of unrest”) Josepha Conrada. 

- Wydawało się nam, że ta kategoria dotyczy nas wszystkich, łączy nas wszystkich w Polsce i za granicą. Łączyła także wielu bohaterów Josepha Conrada, z którymi jesteśmy bardzo ściśle związani emocjonalnie, intelektualnie, pisarsko, czytelniczo - mówił dyrektor artystyczny. 

"Festiwal Conrada to święto ludzi myślących"

W jego ocenie niepokój jest "formułą" pokazującą kondycję dzisiejszego człowieka; "formuła" ta odnosi się również np. do obniżenia poziomu publicznej dyskusji w Polsce i w świecie, do spadku czytelnictwa, niechęci do szukania dialogu i zawiązywania sojuszy. 

- To są wszystko niepokojące sygnały dnia dzisiejszego, którym chcemy poświęcić sporo uwagi każdego dnia naszego festiwalu - powiedział prof. Markowski. 
W programie Festiwalu Conrada w Krakowie, oprócz spotkań z pisarzami, znajdą się warsztaty literackie, wystawy, projekcje filmów, specjalne wydarzenia dla dzieci, a także dla osób głuchoniemych - tzw. pasmo antydyskryminacyjne. 

- Każde ze spotkań nawiązuje do innego wydarzenia, a pomiędzy tymi wydarzeniami istnieją więzi - zarówno tematyczne, jak i osobowe, instytucjonalne; coś się nieustannie dzieje na styku pomiędzy poszczególnymi spotkaniami, warsztatami - mówił dyrektor programowy Festiwalu Conrada Grzegorz Jankowicz. 

Z-ca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig przypomniał, że Kraków ma tytuł Miasta Literatury UNESCO. - Festiwal Conrada to święto ludzi myślących, którzy poszukują odpowiedzi na różnego rodzaju pytania, idą śladem Conrada w nieznanym kierunku - powiedział. Nawiązał też do motywu przewodniego: "Myślę, że niepokój to jest coś, co jest nieodłączną częścią życia każdego myślącego człowieka. Ktoś, kto jest samozadowolony, jest raczej przerażający". 

Festiwal Conrada, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Tygodnika Powszechnego, jest jednym z największych wydarzeń literackich w Europie. W samym Krakowie jest to drugi tak wielki festiwal – obok festiwalu Miłosza - poświęcony literaturze. 

"Interesuje nas perspektywa ponadlokalna, ponadnarodowa i wielojęzyczna"

Festiwal nie jest poświęcony twórczości Josepha Conrada, który jedynie symbolicznie udziela nazwiska temu przeglądowi. Wydarzenie w stolicy Małopolski ma służyć przede wszystkim prezentacji literatury światowej i tworzyć miejsce spotkań pisarzy i czytelników. 

- Interesuje nas, podobnie jak naszego patrona, perspektywa ponadlokalna, ponadnarodowa i wielojęzyczna. Na świat patrzymy z punktu widzenia literatury, a ona wyklucza kulturowy monolingwizm - zwrócił uwagę Jankowicz. 
Podczas zakończenia festiwalu, w niedzielę, jury ogłosi także nazwiska laureatów

Nagrody Conrada - dla autora najlepszego debiutu literackiego za rok 2016. Zwycięzca otrzyma 30 tys. zł, możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie i pamiątkową statuetkę. 

Dziewiąta edycja festiwalu przypada w Roku Conrada, ustanowionym przez Sejm z okazji 160. rocznicy urodzin autora "Jądra ciemności". 

dcz

Polecane

Wróć do strony głównej