Doktorat honoris causa dla współpracownika trzech papieży
- Służyłem papieżom, moją pracę traktowałem zawsze jako służbę. Rolą rzecznika Stolicy Apostolskiej jest takie przekazanie treści, by jak najlepiej ukazać żywą wiarę Kościoła - mówił w Warszawie były rzecznik Watykanu o. Federico Lombardi SJ.
2017-10-24, 13:13
Posłuchaj
W południe, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego duchowny odebrał doktorat honoris causa z teologii środków społecznego przekazu.
- Ojciec Federico Lombardi został uhonorowany przez UKSW za wiarygodne zaangażowanie w komunikacji społecznej trzech papieży i Kościoła katolickiego - mówił rektor uczelni ksiądz profesor Stanisław Dziekoński. Dziękując za wyróżnienie ojciec Federico Lombardi przyznał, że postrzega je jako potwierdzenie, że dobrze służył Kościołowi katolickiemu i papieżowi.
Podkreślił, że jako papieski rzecznik nie zabiegał o osobisty sukces. - Zależało mi na tym, aby przekazać dziennikarzom to, co papież robi i wyjaśnić im, dlaczego podejmuje jakieś przedsięwzięcie - wyjaśnił.
Podczas konferencji prasowej, poprzedzającej uroczystość, o. Lombardi przypomniał, że przez 27 lat pracował w komunikacji watykańskiej, m.in. w Radiu Watykańskim, ale najbardziej znany jest jako rzecznik Stolicy Apostolskiej.
- Służyłem trzem papieżom – Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI i Franciszkowi, znam ich zatem bardzo dobrze. Również dziś będę mówił o ich osobowości, sile ich świadectwie wiary i sile ich przekazu jako heroldów Ewangelii – powiedział o. Lombardi.
Dodał, że każdy papież ma "własną osobowość", a służba rzecznika polega na przekazaniu zasadniczych treści, tak by "jak najlepiej przekazać żywą wiarę Kościoła". - Moją pracę traktowałem zawsze jako służbę. Najlepsza definicja papieża to sługa sług Bożych. My wszyscy jesteśmy sługami Bożymi, papież służy nam, a ja z kolei definiowałem siebie jako sługa sługi sług Bożych – zaznaczył.
O. Lombardi przypomniał, że pracę jako rzecznik Watykanu zakończył po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, a obecnie jest prezesem "Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI", której celem jest pogłębienie i propagowanie nauczania ks. Josepha Ratzingera i papieża Benedykta XVI.
REKLAMA
- Uważam, że moim pierwszym i najważniejszym zadaniem jest wskazywanie, że istnieje ciągłość pomiędzy nauczaniem Benedykta XVI i Franciszka. Wielu uważa, że nie ma tej ciągłości. Natomiast ja powtarzam, że jest. Istnieje wiele istotnych elementów wspólnych zarówno Benedyktowi jak Franciszkowi. I to chcę pokazać wszystkim wokoło – podkreślił o. Lombardi. Dodał, że misja papieża jest zawsze taka sama: jest nią "głosić Ewangelię, ogłaszać zbawienie i prowadzić do Kościoła".
Zaznaczył, że jedyne, co się zmienia, to osobowość papieża. "Papież Franciszek zawsze odwołuje się do Katechizmu Kościoła Katolickiego, nauczania społecznego Kościoła oraz jego tradycji. Dlatego należy stwierdzić, ze nauczanie papieża Franciszka jest jak najbardziej zgodne z całością tradycji Kościoła" – wskazał o. Lombardi.
O. Federico Lombardi urodził się w 1942 r. we Włoszech. W 1991 r., za pontyfikatu Jana Pawła II, otrzymał nominację na dyrektora programowego, a w 2005 r. dyrektora generalnego Radia Watykańskiego. Jednocześnie był dyrektorem generalnym Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego(CTV). W lipcu 2006 papież Benedykt XVI powołał go na dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Pełnił tę funkcję do 31 lipca 2016 r., czyli już za pontyfikatu papieża Franciszka. Obecnie jest prezesem zarządu "Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI".
pr
REKLAMA