Światowy Dzień Walki z Rakiem: jak zapobiegać

Eksperci przypominają, że skuteczne jest zapobieganie nowotworom, poprzez zdrowy tryb życia, ale także poprzez unikanie groźnych infekcji.

2010-02-04, 08:22

Światowy Dzień Walki z Rakiem: jak zapobiegać

4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Eksperci przypominają, że skuteczne jest zapobieganie nowotworom, poprzez zdrowy tryb życia, ale także poprzez unikanie groźnych infekcji.

Od dawna wiadomo, że niektóre infekcje przyczyniają się do powstawania nowotworów. Bakterie helicobacter pylori mogą powodować zapalenie żołądka i wrzody, a w niektórych przypadkach także raka. Wirusy żółtaczki mogą wywoływać raka wątroby, a wirus HPV powoduje raka szyjki macicy. Niebezpieczny jest też wirus HIV.

Dr Franco Cavalli z Międzynarodowej Unii Walki z Rakiem powiedział mi, że zapobieganie tym infekcjom jest ogromnie ważne: „Dziś apelujemy, by ludzie zdawali sobie z tego sprawę i unikali zakażeń. A jeśli ktoś już ma taką infekcję, powinien ją jak najszybciej zwalczyć".Cavalli dodaje, że istotna jest higiena osobista, szczepionki oraz bezpieczne kontakty seksualne. Mimo postępów w walce z rakiem choroba ta pozostaje jedną z najczęstszych przyczyn śmierci na świecie. Co roku notowanych jest około 13 milionów nowych zachorowań. Do roku 2030 liczba ta wzrośnie dwukrotnie.

Bez dymu i bez tłuszczu

„Nie pal”: to przykazanie numer jeden profilaktyki walki z rakiem. Nie wolno palić przy dzieciach, a także osobach niepalących.  Ważne jest unikanie otyłości, właściwa dieta (unikanie tłuszczów zwierzęcych, alkoholu), a także codzienna aktywność fizyczna.

Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem.

REKLAMA

Należy przestrzegać przepisów, które mają chronić przed kontaktem ze znanymi substancjami rakotwórczymi.

Kobiety po 25. roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Kobiety po 50. roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi. Kobiety i mężczyźni i po 50. roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.

Warto brać udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemuzapaleniu wątroby typu B.

ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR). kodekswalkizrakiem.pl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej