Milczanowski uniewinniony za „premiera agenta”

Sąd Apelacyjny w Warszawie uniewinnił Andrzeja Milczanowskiego w trwającym 14 lat procesie o ujawnienie tajemnicy państwowej. W 1995 roku Milczanowski powiedział w Sejmie, że ówczesny premier Józef Oleksy z SLD był źródłem informacji dla radzieckiego i rosyjskiego wywiadu.

2010-02-10, 13:34

Milczanowski uniewinniony za „premiera agenta”

"Wyrok jest prawomocny" - powiedziała IAR rzecznik Sądu Apelacyjnego w Warszawie sędzia Barbara Trębska.

Sędzia dodała, że oskarżycielowi posiłkowemu, którym w tej sprawie jest Józef Oleksy, przysługuje prawo kasacji do Sądu Najwyższego.

Były premier Józef Oleksy nie zgadza się z decyzją o uniewinnieniu Andrzeja Milczanowskiego. Zapowiedział, że skorzysta z prawa kasacji. Sąd Apelacyjny w Warszawie po 14 latach uznał byłego szefa MSW za niewinnego ujawnienie tajemnicy państwowej w 1995 roku. Sprawa dotyczy domniemanego szpiegostwa Oleksego na rzecz ZSRR a później Rosji.

Józef Oleksy powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że państwo prawa nie daje sobie rady z odniesieniem się do ingerencji służb specjalnych w życie publiczne. Były premier ubolewa, że nie następuje poprawa sytuacji, gdy polityka i medialny nacisk mają wpływ na wymiar sprawiedliwości.

Adwokat Andrzeja Milczanowskiego mecenas Andrzej Tomaszewski powiedział IAR, że wyrok oznacza koniec wieloletniej batalii sądowej.

Mecenas Tomaszewski jest przekonany, że Józef Oleksy wniesie skargę kasacyjną, gdyż, jak podkreśla, będzie to walka do końca. Adwokat Andrzeja Milczanowskiego nie kryje, że jego klient dobrze przyjął wyrok.
Proces był tajny, ujawniono jedynie sentencję wyroku. Sędzia utrzymał w mocy wcześniejszy uniewinniający wyrok sądu okręgowego, który orzekł, że Andrzej Milczanowski nie jest winny ujawnienia tajemnicy państwowej z mównicy Sejmowej, gdy powiedział, że premier Oleksy był źródłem informacji dla wywiadu radzieckiego i rosyjskiego, a także kontaktował się z oficerem KGB Władimirem Ałganowem.

Milczanowski został także oczyszczony z zarzutu przekazania tajemnicy państwowej ówczesnemu prezydentowi-elektowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, ministrowi spraw zagranicznych Władysławowi Bartoszewskiemu oraz marszałkom obu izb parlamentu.

REKLAMA

pm, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), Elzbieta Łukowska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej