"Ambitne plany" najbogatszych państw

Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown zaapelował o wprowadzenie globalnej regulacji prawnej i finansowej sektora bankowego.

2009-11-07, 18:30

"Ambitne plany" najbogatszych państw
Kraje należące do Grupy G20. Foto: fot.wikipedia.pl

 Szef rządu przemawiał dziś w Szkocji na spotkaniu ministrów finansów Grupy G-20. Premier Brown powrócił do idei, którą promuje od czasu kwietniowego szczytu G-20 w Londynie - prawnych i finansowych zabezpieczeń przed ewentualnym kolejnym światowym krachem bankowym. "Potrzebny jest lepszy kontrakt społeczny między instytucjami finansowymi a społeczeństwem, oparty na zaufaniu i sprawiedliwym podziale ryzyka i zysków. A tego nie da się osiągnąć inaczej niż na skalę światową" - powiedział szef brytyjskiego rządu. Gordon Brown podkreślił, że Wielka Brytania sama nie podejmie żadnych kroków zmierzających do wprowadzenia kontroli w tym sektorze.

Rząd brytyjski uratował banki w kraju przed krachem, ale podatnicy na Wyspach będą musieli płacić za to przez następne kilkadziesiąt lat. Ogromne wzburzenie wzbudziły zatem doniesienia o tym, że brytyjskie banki przeznaczyły w tym roku kilkanaście miliardów funtów na premie i nagrody - głównie dla menedżerów i dealerów. Gordon Brown oświadczył, że nie do przyjęcia jest, aby tylko nieliczni ciągnęli korzyści z sukcesu w sektorze bankowym, podczas gdy koszt porażki rozkłada się na wszystkich.

Ambitne plany przed Kopenhagą

Grupa G-20 ma "ambitne plany" przed grudniowym szczytem klimatycznym ONZ w Kopenhadze - poinformowano po spotkaniu ministrów finansów najbogatszych państw świata w Szkocji. Grupa łącząca 19 państw oraz Unię Europejską nie doszła jednak do porozumienia w sprawie finansowania walki z globalnym ociepleniem.

Członkowie G-20 chcą podjąć działania, zmierzające do zwalczania negatywnych skutków zmian klimatycznych. W tym celu mają zamiar pracować nad sukcesem szczytu w stolicy Danii. Najbogatsze państwa na świecie przyznały też, że istnieje pilna potrzeba by znacząco zwiększyć finansowanie walki ze zmianami klimatycznymi.

REKLAMA

Na spotkaniu dyskutowano również o kryzysie finansowym. Międzynarodowy Fundusz Walutowy. oświadczył, że należy utrzymać środki stymulujące rynek. Fundusz chce w ten sposób uniknąć ryzyka zablokowania wyjścia z recesji. Państwa G-20 zgodziły się na podtrzymywanie swojego wsparcia dla walki z kryzysem.

Informacyjna Agencja Radiowa (iar)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej