Co wiemy o upadku muru berlińskiego?

Zdaniem przeważającej większości Polaków, upadek muru berlińskiego przyczynił się do zjednoczenia Europy.

2009-11-08, 07:25

Co wiemy o upadku muru berlińskiego?
Obywatele NRD i RFN czekają na otwarcie muru przy Bramie Brandenburskiej ( 22 grudnia 1989). Foto: fot.wikipedia.pl

Jesteśmy jednak przekonani, że to raczej przemiany demokratyczne w Polsce miały wypływ na upadek muru niż odwrotnie. Zdecydowana większość z nas wie, co oddzielał od siebie mur berliński, ale znacznie rzadziej potrafimy prawidłowo wskazać daty jego wybudowania i zburzenia. To wyniki, sondażu zamówionego w TNS OBOP przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Upadek muru berlińskiego miał znaczenie przede wszystkim dla Niemiec - tak uważa 70 procent badanych. Ponad połowa respondentów jest zdania, że to wydarzenie było bardzo ważne dla Europy, a 38 procent - że bardzo ważne dla Polski.

Jeśli za moment powstania muru przyjąć rok 1961, to jedynie 8 procent badanych wskazuje właściwy przedział czasowy - 1956-1965. Prawidłową datę jego upadku, 9 listopada 1989 roku, spośród wymienionych w pytaniu, umie wskazać tylko co czwarty ankietowany.

Zdaniem przeważającej większości Polaków upadek muru berlińskiego przyczynił się do zjednoczenia Europy, przyspieszył przemiany w Europie Środkowo-Wschodniej oraz oznaczał koniec zimnej wojny i podziału Europy na dwa bloki ideologiczne.

REKLAMA

Badanie z okazji 20-lecia upadku muru berlińskiego, zamówione przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, zostało zrealizowane w dniach 17-18 października na losowej, reprezentatywnej próbie tysiąca Polaków, w wieku 18 i więcej lat.

Informacyjna Agencja Radiowa (iar)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej