Armia przyznała się do zaniedbań w sprawie mordercy z Teksasu

Sprawca masakry z Teksasie mógł legalnie kupić broń z powodu zaniedbania ze strony amerykańskich Sił Powietrznych. Wojsko nie przekazało do centralnej bazy danych FBI informacji o przeszłości kryminalnej napastnika, który w niedzielę zastrzelił w kościele w Sutherland Springs 26 osób i ranił 20.

2017-11-07, 07:00

Armia przyznała się do zaniedbań w sprawie mordercy z Teksasu

Posłuchaj

Błąd armii w sprawie sprawcy masakry w kościele. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

26-letni Devin Patrick Kelley przez 4 lata służył w siłach powietrznych USA, gdzie zajmował się logistyką. W 2012 roku został uznany winnym dotkliwego pobicia przybranego syna oraz żony. Wojskowy Sąd skazał go na 12 miesięcy pozbawienia wolności. Po odbyciu wyroku został zdegradowany i usunięty ze służby.

Zgodnie z przepisami Pentagonu wojskowa administracja powinna była przekazać informację na temat skazania Kelley’ego do centralnej bazy danych FBI, która wykorzystywana jest do sprawdzania przeszłości kryminalnej osób chcących kupić broń.

Siły powietrzne USA nie przekazały jednak wymaganych informacji, dzięki czemu sprawca masakry mógł legalnie kupić dwa pistolety i karabin półautomatyczny Ruger AR-556, z którego otworzył ogień do modlących się mieszkańców Sutherland Springs. Najmłodsza z jego ofiar miała 18 miesięcy, najstarsza 77 lat.

Prowadzący dochodzenie poinformowali, że powodem strzelaniny były porachunki rodzinne. Przed masakrą Kelley wysłał SMS-y z groźbami do swojej teściowej, która należała do parafii kościoła baptystów. Gdy wkroczył tam z karabinem, nie było jej jednak na mszy. Policja potwierdziła też, że sprawca odebrał sobie życie strzałem w głowę z pistoletu.

REKLAMA

Dochodzenie w armii

Rzeczniczka dowództwa sił powietrznych USA przyznała, że według wstępnych ustaleń wojsko dopuściło się zaniedbań w sprawie sprawcy niedzielnej masakry w Teksasie. Jak wymagają tego procedury, informacja o sprawcy powinna była zostać wcześniej przekazana do bazy danych Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej (National Criminal Information Center - NCIC). Prawo federalne zabrania sprzedaży lub udostępniania broni palnej osobom skazanym za przestępstwo przemocy domowej wobec współmałżonka lub dziecka.

Wojska lotnicze rozpoczęły dochodzenie mające wyjaśnić, w jaki sposób postępowano wobec danych o kryminalnej przeszłości byłego żołnierza Devina P. Kelley'a po jego skazaniu w 2012 r. za przemoc domową - oświadczyła rzeczniczka US Air Force Ann Stefanek.

PAP/IAR/agkm


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej