IPN chce policzyć wszystkich, którzy ucierpieli pomagając Żydom

Prezes IPN otworzy w Tel - Awiwie wystawę ukazującą pomoc jakiej Polacy udzielali Żydom w czasie II wojny na terenach południowej Polski. Wystawa będzie prezentowana w Instytucie Massua.

2009-11-18, 07:32

IPN chce policzyć wszystkich, którzy ucierpieli pomagając Żydom

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka wyjaśnia, że wystawa ta ma pokazać prawdę o zachowaniach Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej. Głównym celem wystawy jest przybliżenie sylwetek tych Polaków, mieszkańców Małopolski, którzy w latach 1939 - 1945 ryzykując własnym życiem, pomagali ludności żydowskiej uniknąć śmierci z rąk niemieckich. Ta pomoc miała różne formy - od doraźnej, wynikającej z potrzeby chwili, wskazania drogi ucieczki przed obławą, czy obdarowania jedzeniem, poprzez wyrabianie Żydom aryjskich dokumentów, szukanie mieszkań, pracy, czy stałe żywienie i ukrywanie.

Zdaniem historyka profesora Arona Seidenberga, urodzonego się w warszawskim getcie i ocalonego przez Polaków, wystawa przedstawia obraz naszego kraju trudny do zaakceptowania w Izraelu. Według niego idea pokazania skali polskiej pomocy Żydom nie zmieni obrazu Polski w Izraelu. Profesor Seidenberg twierdzi, że można to zrobić, pokazując bogate życie religijnych i świeckich Żydów w naszym kraju i ich wpływ na życie intelektualne i gospodarcze. "Jeśli Polacy i Żydzi będą rozmawiali tylko o holokauście, to nigdy nie wyjdą poza stereotypy" - powiedział profesor.

Materiały, z których składa się wystawa pochodzą z wielu archiwów w Polsce a także między innymi ze Lwowa. Wystawa składa się z 48 tematycznych plansz. Otwierają ją tablice ukazujące życie Polaków i Żydów pod okupacją niemiecką. Wiele miejsca na wystawie zajmują zdjęcia osób, które także ratowały Żydów, choć nie zostały uhonorowane tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

Do tej pory znamy nazwiska około 900 Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny. IPN próbuje policzyć wszystkich, którzy ucierpieli pomagając Żydom prowadząc projekt "Indeks Polaków represjonowanych za pomoc Żydom w czasie okupacji". Do tej pory znalazło się tam około 5 tysięcy przypadków prześladowań Polaków ratujących Żydów.
Do tej pory znamy nazwiska około 900 Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. IPN próbuje policzyć wszystkich, którzy ucierpieli pomagając Żydom prowadząc projekt "Indeks Polaków represjonowanych za pomoc Żydom w czasie okupacji". Do tej pory znalazło się tam około 5 tysięcy przypadków prześladowań Polaków ratujących Żydów.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej