Niemcy: apel do Bundestagu o budowę pomnika polskich ofiar wojny

Grupa niemieckich polityków i naukowców chce, aby w centrum Berlina powstał pomnik upamiętniający polskie ofiary okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej. W tej sprawie przygotowali apel do posłów Bundestagu.

2017-11-15, 14:08

Niemcy: apel do Bundestagu o budowę pomnika polskich ofiar wojny
Bundestag. Foto: shutterstock/multitel

Posłuchaj

Apel do Bundestagu o budowę pomnika polskich ofiar wojny - relacja Waldemara Maszewskiego
+
Dodaj do playlisty

Pod apelem podpisało się wielu znanych niemieckich polityków, naukowców i działaczy pozarządowych, m.in. wieloletni przewodniczący Bundestagu: Rita Suessmuth i Wolfgang Thierse. Ten ostatni przyznał, że upamiętnienie polskich ofiar to niemiecki obowiązek. Na pytanie Polskiego Radia dlaczego idea budowy pomnika polskich ofiar II wojny światowej musiała w Niemczech czekać kilkadziesiąt lat, Rita Suessmuth odpowiedziała, że teraz jest dobry czas na taką inicjatywę.

"Stanowczo za mała wiedza"

- Nie ma prawie żadnej polskiej rodziny, której nie dotknęłaby okupacja niemiecka lat 1939–1945 i która nie odczuwałaby nadal jej skutków. W Niemczech wiedza na temat tego barbarzyńskiego bezprawia jest stanowczo niewystarczająca – napisano w apelu przedstawionym w środę dziennikarzom. 

Autorzy wyliczają niemieckie zbrodnie popełnione na Polakach, począwszy od paktu Ribbentrop-Mołotow i najazdu na Polskę w 1939 roku poprzez likwidację polskich elit, masowe rozstrzelania i pracę przymusową aż do zamordowanie 6 mln Żydów, z których połowa była obywatelami polskimi, oraz zrównanie z ziemią Warszawy.

- Czyż te niewyobrażalnie wielkie ofiary, cierpienia i poniżenia, jakich doświadczyli Polacy ze strony zbrodniczej niemieckiej okupacji, nie zasługują na osobny znak upamiętnienia w centrum naszej stolicy? – pytają inicjatorzy projektu.

REKLAMA

Kiedy stanie pomnik?

Grupa potwierdziła, że podjęcie pierwszych konkretnych decyzji może zająć kilka lat. Pomysłodawca projektu architekt Florian Mausbach jest większym optymistą. - Mam nadzieję, że o pierwszych konkretnych i pozytywnych decyzjach w sprawie budowy pomnika upamiętniającego polskie ofiary II wojny światowej będziemy mogli poinformować już 1 września 2019 roku - powiedział Mausbach.

Według organizatorów pomnik upamiętniający polskie ofiary II wojny światowej miałby stanąć w centrum Berlina przy Askanischer Platz naprzeciw ośrodka dokumentacyjnego przymusowe wysiedlenia. Ostateczną zgodę na budowę pomnika muszą wydać posłowie Bundestagu oraz władze Berlina.

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej