Sprawdź jakość powietrza w swoim mieście. Ponad 2 tys. stacji pomiarowych w Europie
Poziom pyłów zawieszonych, dwutlenku azotu czy dwutlenku siarki można już sprawdzać na interaktywnej mapie jakości powietrza. Co roku z powodu smogu przedwcześnie umierają setki tysięcy Europejczyków.
2017-11-17, 13:25
Powiązany Artykuł
Sprawa paliw alternatywnych. KE ponawia presję na Polskę
Mapa przedstawia dane z ponad 2 tys. stacji pomiarowych w Europie. Informacje gromadzone są z godziny na godzinę. - Pyły to niewidoczny zabójca i dlatego indeks jakości powietrza jest niezbędny. Obywatele Europy powinni mieć informacje na temat stanu powietrza, którym oddychają - oświadczył europejski komisarz ds. środowiska Karmenu Vella.
Mapa jest dostępna na stronie internetowej http://airindex.eea.europa.eu/. Stacje pomiarowe i jakość powietrza zaznaczono za pomocą punktów w sześciu kolorach. Turkusowy oznacza dobrą jakość powietrza, czerwony sygnalizuje złą jakość, ciemnoczerwony - bardzo złą, a szary - brak danych. W czwartek w Warszawie mapa wskazywała kolor czerwony. Stacje pomiarowe podają informacje o poziomie co najmniej jednej z pięciu substancji: ozonu, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, pyłów zawieszonych. Te ostatnie Światowa Organizacja Zdrowia uznaje za najbardziej niebezpieczne dla zdrowia.
Powiązany Artykuł
Czy "kopciuchy" znikną z Mazowsza? Radni głosują nad uchwałą antysmogową
Europejski indeks jakości powietrza (European Air Quality Index) został uruchomiony przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) i Komisję Europejską. Z opublikowanego w październiku raportu EEA wynika, że w ostatnich latach jakość powietrza w Europie polepszyła się. Mimo to znaczna część Europejczyków, zwłaszcza mieszkańców miast, jest nadal narażona na szkodliwe substancje, których poziom przekracza europejskie normy. Z danych wynika, że ponad 80 proc. mieszkańców europejskich miast oddycha powietrzem, które nie spełnia norm Światowej Organizacji Zdrowia.
abi
REKLAMA
REKLAMA