Wielka Brytania: wystawa o Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia

Awangardowe kompozycje dźwiękowe Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia można od dziś usłyszeć w brytyjskim Huddersfield. Na prestiżowym festiwalu muzyki współczesnej przedstawiono historię studia, w którym od lat 50. ubiegłego wieku tworzono nagrania wykorzystywane między innymi w filmach science-fiction. 

2017-11-18, 11:28

Wielka Brytania: wystawa o Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia
Studio Eksperymentalne Polskiego Radia - to tu powstały pionierskie utwory elektroakustyczne . Foto: Archiuwm PR

Posłuchaj

Awangardowe kompozycje dźwiękowe Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia można od dziś usłyszeć w brytyjskim Huddersfield. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Odwiedzający ekspozycję mogą usłyszeć na przykład "Etiudę na jedno uderzenie w talerz" Włodzimierza Kotońskiego. - Etiuda została przygotowana z nagrania i przetworzenia jednego uderzenia pałką w talerz turecki. Nagranie trwa około trzech minut, a powstawało przez sto kilkadziesiąt godzin - mówi Polskiemu Radiu jeden z kuratorów ekspozycji Michał Mendyk z Instytutu Adama Mickiewicza. Dodał, że sprawą zainteresowała się wówczas Najwyższa Izba Kontroli, która w raporcie pytała, dlaczego tak wielki nakład środków posłużył tak "niepozornemu" efektowi.

Na wystawie znalazły się także partytury. Ponieważ ilustrowały muzyczne eksperymenty, same również przyjmowały formę eksperymentalną: pięciolinie i nuty zostały zastąpione przez romby i stożki. Na jednej ze ścian wyświetlono instalację audiowizualną "Prostokąt dynamiczny" Józefa Robakowskiego, do której warstwę muzyczną skomponował Eugeniusz Rudnik.

Studio Eksperymentalne Polskiego Radia było jednym z pierwszych takich miejsc na świecie, a pierwszym po wschodniej stronie żelaznej kurtyny. Powstało tuż po tym, jak w Polsce nastąpiła odwilż. Tworzono tu muzykę elektroniczną, awangardową i eksperymentalną, a także efekty dźwiękowe do filmów, szczególnie science-fiction. 

To tu powstały dźwięki wykorzystane w filmach o Panu Kleksie. Kluczowymi postaciami studia byli: Eugeniusz Rudnik, Bohdan Mazurek, ale też Krzysztof Penderecki. - Wiele z powstałych tu utworów można uznać za reportaż, za utwór muzyki elektronicznej - powiedział Michał Mendyk. 
W tym roku na festiwalu w Huddersfield jest dużo akcentów polskich. Wystąpi między innymi Chór Polskiego Radia, Gęba Vocal Ensemble i zespół Małe Instrumenty. Publiczność usłyszy też kompozycje Bogusława Schaeffera w interpretacji Thomasa Lehna. Huddersfield Festival jest organizowany po raz czterdziesty. 

dcz

Polecane

Wróć do strony głównej