Recital Adama Makowicza

Agencja Muzyczna Polskiego Radia zaprasza 23 listopada br. o godz. 19 do Studia im. Witolda Lutosławskiego na recital legendarnego pianisty jazzowego - Adama Makowicza.

2017-11-22, 10:42

Recital Adama Makowicza
Adam Makowicz. Foto: Stanisław Bryg

Adam Makowicz  swoją karierę rozpoczynał w  krakowskim klubie jazzowym "Helicon". W roku 1962  wraz z saksofonistą Januszem Muniakiem, którego wkrótce zastąpił trębacz Tomasz Stańko, Adam założył grupę "Jazz Darings" uważaną za pierwsze europejskie combo jazzowe. Współpracował wówczas także z Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Urszulą Dudziak, Wojtkiem Młynarskim. Przez wiele lat swoją muzyką uświetniał legendarne już wtedy warszawskie festiwale Jazz Jamboree. Od połowy lat 1970 Adam Makowicz coraz częściej grywał koncerty solowe zyskując sławę i uznanie wśród melomanów w Polsce i na świecie.

W 1977 roku z rekomendacji Benny Goodmana oraz popularyzatora jazzu Willisa Conovera (na którego programie radiowym "Music USA-Jazz Hour" młodziutki Makowicz uczył się jazzu), legendarny producent John Hammond zaprosił go na 10-tygodniowe tournee w USA. W tym czasie Makowicz nagrał solową płytę dla CBS Columbia zatytułowaną "Adam". W roku 1978  Makowicz wyjechał do USA po raz drugi, tym razem na 6-miesięczny kontrakt i od tego czasu Nowy Jork, Manhattan, stał się jego stałym domem.

Otworzyły się przed Adamem legendarne świątynie muzyki - nowojorska Carnegie Hall i klub Cookery w Greenwich Village. Zaproszony został do udziału w Festiwalu Jazzowym w Newport w Rhode Island.

Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego (1981) wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w USA Adam wziął udział w emitowanym na cały świat programie telewizyjnym zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Ronalda Reagana "Żeby Polska była Polską", co definitywnie zamknęło mu na kilka długich lat możliwość przyjazdu do Kraju. Dopiero po roku 1989  mógł odwiedzić Polskę, do której teraz przyjeżdża  regularnie. Występując w USA Adam Makowicz dzielił scenę z największymi i najwspanialszymi muzykami, miedzy innymi z Benny Goodmanem, Herbie Hancockiem, Earl Hinesem, Freddie Hubbardem,Sarah Vaughan,Teddy Wilsonem, George Shearingiem, George Mrazem, Al Fosterem, Jack DeJohnette, Charlie Hadenem. Był wielokrotnym solista światowych orkiestr i zespołów kameralnych jak np. National Symphony of Washington, London Royal Philharmonic Orchestra, Moscow Symphony Orchestra, Chester String Quartet, Amici String Quartet, a także niemal wszystkich znaczących zespołów polskich, w tym Filharmonii Narodowej w Warszawie, NOSPRu w Katowicach, Sinfonii Varsovia, Orkiestry Kameralnej Amadeus, Polskiej Filharmonii Kameralnej, Kwartetu Wilanów i wielu innych.

REKLAMA

Poza utworami czysto jazzowymi ma w swoim repertuarze także muzykę klasyczną, szczególnie Chopina, którą wspólne wykonuje z Krzysztofem Jabłońskim czy Stanisławem Drzewieckim w programie „Chopin klasycznie i na jazzowo”. Makowicz wydał jedyną na rynku amerykańskim płytę w całości poświęconą muzyce Chopina na jazzowo. W niezwykle szerokim repertuarze Adam posiada także utwory G. Gershwina, I. Berlina, J. Kerna, C. Portera i wielu innych kompozytorów amerykańskich. Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie współpracując z największymi współczesnymi muzykami. Autor kompozycji na zespoły kameralne, ponad 100 krótkich kompozycji jazzowych, a także muzyki do filmów krótkometrażowych.

Bilety do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl lub w kasie przed koncertem

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej