Najważniejsze wydarzenia mijającego roku dla Kościoła

Jak podkreśla sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, społeczna encyklika papieska łączy dwie wartości najważniejsze w chrześcijaństwie: prawdę i miłość.

2009-12-27, 11:33

Najważniejsze wydarzenia mijającego roku dla Kościoła
Kościół św. Piotra i Pawła. Foto: źr. wikipedia

Nowy statut Konferencji Episkopatu Polski, powrót tytułu prymasa do Gniezna, kanonizacja arcybiskupa Szczęsnego Felińskiego oraz dekrety o heroiczności cnót Jana Pawła II i męczeństwie księdza Jerzego Popiełuszki. To - według sekretarza generalnego Konferencji - najważniejsze wydarzenia mijającego roku dla Kościoła w Polsce.

Wydarzeniem największej wagi jest jednak przywrócenie tytułu prymasa Polski biskupowi gnieźnieńskiemu - uważa biskup Stanisław Budzik i przypomina, że teraz jest to godność honorowa. Hierarcha zauważa, że w tym kontekście ważnym wydarzeniem jest zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską nowego statutu Konferencji Episkopatu Polski. Dokument ustanawia nowe ciało Konferencji Episkopatu Polski: Radę Biskupów Diecezjalnych, której decyzje nie będą musiały być przegłosowywane na zebraniu plenarnym.

 

Sekretarz generalny episkopatu dodaje, że ogromną radością dla Kościoła w Polsce jest (październikowa) kanonizacja warszawskiego arcybiskupa Szczęsnego Felińskiego oraz podpisanie przez papieża dekretów o heroiczności cnót Jana Pawła II i księdza Jerzego Popiełuszki. Podkreślił, że droga do beatyfikacji księdza Popiełuszki jest już otwarta, pozostaje tylko ustalenie daty i wyraził nadzieję, że także w przyszłym roku zakończą się kościelne procedury zmierzające do wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II.

Data beatytyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki ma być znana już na początku stycznia. Najczęściej wymienianą datą ceremonii jest 6 czerwca, kiedy przypada Święto Dziękczynienia.
Ceremonia beatyfikacji lub kanonizacji Jana Pawła II obędzie się w Watykanie.

REKLAMA

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski przypomina, że papież Jan XXIII, który zwołał Sobór Watykański II i "także zadziwił i zachwycił" świat, czekał na beatyfikację 40 lat.
Odnosząc się do relacji państwo-Kościół biskup Budzik podkreśla, że hierarchowie w dalszym ciągu apelują do rządu o prorodzinną politykę, między innymi wsparcia rodzin wielodzietnych. W liście na - przypadającą dziś w Kościele - Niedzielę Świętej rodziny, episkopat zwraca się do rodzin prosząc je, by to one dawały świadectwo miłości i wiary, będąc ich "domem i szkołą".

Sekretarz generalny episkopatu wyraża także żal, że upłynął kolejny rok i w Polsce dotąd nie zostało stworzone prawo regulujące kwestie bioetyczne. Zdaniem biskupa Budzika - tej chwili nadzieja na stworzenie takiego prawa "wydaje się nieco zagrożona" z powodu perspektywy zbliżających się wyborów prezydenckich. Apeluje też do strony rządowej, aby "mimo tego okresu przedwyborczego w tej dziedzinie zdobyć się na odwagę".

Biskup Stanisław Budzik proszony o odniesienie się do - krytykowanych przez wielu - działań Komisji Majątkowej przypomniał, że zajmuje się ona zwrotem mienia zabranego Kościołowi bezprawnie i dodaje, że do zakończenia jej prac pozostało już kilka nielicznych spraw.

"Chodzi tu głównie o dobra różnych zakonów, prowadzących dzieła charytatywne" -mówi biskup Stanisław Budzik wskazując - między innymi - na szkoły katolickie na całym świecie czy szpitale prowadzone przez siostry elżbietanki.

REKLAMA

Sekretarz generalny episkopatu wyjaśnia także, że "żadna regulacja w Komisji Majątkowej nigdy nie zapada bez zgody strony rządowej" i podkreśla, że wyceny gruntów nie dokonuje Komisja, ale odpowiedzialne przed organami państwowymi instytucje.

Najważniejsze dla Kościoła Powszechnego

"Caritas in veritate" (Miłość w prawdzie), trzecia encyklika Benedykta XVI, to dla Kościoła powszechnego najważniejsze wydarzenie mijającego roku - mówi IAR biskup Stanisław Budzik.

Jak podkreśla sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, społeczna encyklika papieska łączy dwie wartości najważniejsze w chrześcijaństwie: prawdę i miłość.

Biskup Stanisław Budzik zauważa, że Kościół ciągle musi przypominać o prawdzie i miłości, ponieważ wokół jest nieustannie wiele kłamstwa, zakłamania i nienawiści.

REKLAMA

Zdaniem biskupa - warto także podkreślić papieski gest otwarcia w mijającym roku na wspólnotę anglikańską. "To bardzo ważna decyzja Ojca Świętego, która otwiera nowe perspektywy pewnej "mobilizacji" w chrześcijaństwie, w obliczu "rozmywających się wartości" - mówi hierarcha.

Biskup Budzik podkreśla, że chrześcijanie powinni pamiętać, że są wezwani do jedności i wreszcie - zwłaszcza w Europie - się zmobilizować do obrony podstawowych wartości.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski jest także przekonany, że tegoroczna wizyta w Polsce mnichów prawosławnych była szczególnym znakiem pojednania między Kościołem katolickim w naszym kraju i rosyjską Cerkwią prawosławną.

Mnisi z klasztoru św. Nila na wyspie Stołobnoje odwiedzili Polskę we wrześniu. Delegacja odebrała na Jasnej Górze kopię ikony Matki Bożej, która została umieszczona w kaplicy na terenie klasztoru, w którym w czasach sowieckich przetrzymywano polskich oficerów zamordowanych następnie przez NKWD w pobliskim Ostaszkowie.

REKLAMA

kg, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), Ewa Hołubowicz



 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej