XXVI Targi Książki Historycznej. Kilka tysięcy tytułów na 130 stoiskach
Na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczynają się XXVI Targi Książki Historycznej. Swoją ofertę wydawniczą zaprezentuje ponad 140 wydawnictw, około 40 muzeów, biblioteki, a także antykwariusze. Patronem medialnym targów jest Polskie Radio.
2017-11-30, 07:18
Posłuchaj
Dyrektor targów Waldemar Michalski wyjaśnia, że swoje książki zaprezentuje większość polskich wydawców. W sumie na 130 stoiskach pokazanych zostanie około 7-8 tysięcy tytułów, będzie można znaleźć wydawnictwa "masowe, a także niszowe", których nie ma w księgarniach - zapowiada dyrektor Michalski. Na targach książki zaprezentują również wydawcy zagraniczni.
Spotkania i debaty
Podczas targów zaplanowano spotkania z autorami książek historycznych między innymi z: profesorem Wojciechem Roszkowskim, profesorem Adamem Strzemboszem, Piotrem Zychowiczem, Leszkiem Moczulskim, Andrzejem Sołtanem, Teresą Kaczorowską, Karolem Modzelewskim, czy Barbarą Wachowicz.
Zaplanowano także debaty poświęcone historii między innymi tematem dyskusji będzie Obława Augustowska, Sarmacja Sedno i Obrzeża, czy panel przygotowany przez Centrum Polsko - Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia "Źródła politycznych nieporozumień. Dlaczego nalży badać nie tylko XX wiek?".
Podczas uroczystości otwarcia targów w południe zostaną wręczone nagrody KLIO dla naukowców, którzy napisali najciekawsze książki dotyczące historii. Przewodniczący jury, profesor Tomasz Szarota podkreśla, że jak co roku poziom nadesłanych do konkursu publikacji jest bardzo wysoki, a książki dotyczą bardzo wielu aspektów historii.
REKLAMA
Nagrodzone badania historyczne
W tym roku Nagrody KLIO, które przyznawane są za wybitny wkład w badania historyczne, zostaną wręczone w trzech kategoriach. W Kategorii Autorskiej i Monografii Naukowej nominowane do nagrody zostały publikacje: "Europejczycy i Afrykanie" autorstwa Michała Tymowskiego, "Wołyń’43. Ludobójcza czystka - fakty, analogie, polityka historyczna" autorstwa Grzegorza Motyki oraz "Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta" - Łukasza Krzyżanowskiego.
W Kategorii Edytorskiej nominowane zostały: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika za książkę "Katalog rękopisów średniowiecznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu", Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum za książkę "Władza, symbole i rytuały", Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego za książkę "O tatrzańskich pocztówkach" oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego za serię „Kresy w polskich pamiętnikach i listach (1795-1918)”.
W kategorii Varsaviana nominowano: Magdalenę Stopę za książkę "Julian Kulski. Prezydent okupowanej walczącej Warszawy", Pawła Fijałkowskiego za książkę "Warszawska społeczność żydowska w okresie stanisławowskim 1764-1795. Rozwój w dobie wielkich zmian", Andrzeja Sowę za książkę "Kto wydał wyrok na miasto? Plany operacyjne ZWZ-AK (1940-1944) i sposoby ich realizacji", Ośrodek Karta za książkę "Niezależni w „świetlicy” Anny Erdman i Tadeusza Walendowskiego 1976-1979" oraz Małgorzatę Szafrańską za książkę "Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie".
Targi potrwają do niedzieli, wstęp jest bezpłatny.
REKLAMA
fc
REKLAMA