Ważą się losy pandy w Tychach. „Decyzja polityczna”
Włoski koncern rozważa przeniesienie produkcji Fiata Pandy z fabryki w Tychach do Włoch.
2010-02-05, 06:52
Niewykluczone, że dziś prezes Fiata podejmie decyzję, gdzie od 2011 roku będzie powstawała panda – przypomina IAR. Włoski koncern rozważa przeniesienie produkcji tego modelu z fabryki w Tychach do Włoch.
Ekspert motoryzacyjny Wojciech Drzewiecki z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR uważa, że przeniesienie produkcji Pandy byłoby dotkliwym ciosem dla polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Szczególnie mocno uderzy to w wielotysięczną załogę tyskiej fabryki. Niewiele też pomoże ewentualna decyzja o rozpoczęciu produkcji w Tychach innego modelu samochodu - Włosi rozważają produkcję jednego z modeli lancii.
Pandy nie opłaca się przenosić
Wojciech Drzewiecki podkreśla, że z ekonomicznego punktu widzenia Włochom nie opłaca się przenosić produkcji pandy, bo Tychy to zakład produkujący tanio i na bardzo wysokim poziomie. Zdaniem eksperta decyzja o przeniesieniu produkcji pandy do Włoch będzie miała podłoże polityczne. Zarazem, dodaje Wojciech Drzewiecki, polskie władze niewiele mogą zrobić, by zatrzymać produkcję pandy w Tychach.
Resort gospodarki bezsilny
Ministerstwo gospodarki poinformowało, że fabryka w Tychach jest częścią globalnego koncernu Fiat i realizuje plany przyjęte przez zarząd koncernu. Prezes Zarządu Fiat Auto Poland, jak i zarząd fabryki nie informowali ministerstwa o problemach jakie mogą wystąpić w przyszłości w związku ze zmianą lokalizacji produkcji kolejnych modeli.
Wojciech Drzewiecki uważa, że winę za przeniesienie produkcji pandy z tych do Włoch ponoszą rządy, które nie zadbały o przepisy, które mogłyby rozwinąć rynek nowych samochodów. Dlatego Polska jest niezbyt atrakcyjnym miejscem dla borykających się z problemami koncernów samochodowych.
REKLAMA
W ubiegłym roku w Polsce sprzedano zaledwie 275 tysięcy nowych samochodów.
Pracownicy tyskiego Fiata chcą 650 zł podwyżki
Tymczasem "Solidarność" z tyskiego Fiata ma jeszcze w piątek (5.02) podjąć decyzję o zaostrzeniu akcji protestacyjnej. Związkowcy domagają się rozpoczęcia negocjacji na temat podwyżek.
Przed tyską fabryką pracownicy w ostatnich tygodniach przeprowadzili trzy manifestację. Podkreślają, że wciąż otrzymali sygnału ze strony szefów fabryki, że chcą rozmawiać na temat płac. Solidarność proponuje 650 zł podwyżki, dyrekcja chce dać jedynie sto.
ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
REKLAMA
REKLAMA