26 lat Radia Maryja. Bp Wiesław Mering: człowiek bez prawdy żyć nie potrafi

2017-12-02, 19:03

26 lat Radia Maryja. Bp Wiesław Mering: człowiek bez prawdy żyć nie potrafi
Ordynariusz diecezji włocławskiej ks. bp. Wiesław Mering podczas uroczystej mszy św. odprawionej w Toruniu podczas obchodów 26. rocznicy powstania Radia Maryja. Foto: PAP/Tytus Żmijewski

- Człowiek bez prawdy żyć nie potrafi. Z kłamstwem nie chce się pogodzić. Ani dobra, ani szczęścia ani świętości nie osiągniemy wbrew prawdzie - mówił w sobotę w Toruniu ordynariusz diecezji włocławskiej Wiesław Mering.

- Dziękujemy za stworzenie rodziny Radia Maryja. Nie ma czegoś podobnego na świecie - oświadczył w sobotę w Toruniu przewodniczy ordynariusz diecezji włocławskiej Wiesław Mering. W Toruniu trwają uroczystości z okazji 26. rocznicy powstania Radia Maryja.

W Toruniu uroczystej mszy uczestniczą przedstawiciele rządu, kilkudziesięciu parlamentarzystów, przedstawiciele władz regionu i miasta oraz 15 biskupów. 

"

Bp Wiesław Mering Dziękujemy Radiu Maryja za stworzenie tego, jak to określam, prawdziwego ewenementu za stworzenie Rodziny Radia Maryja

- Dziękujemy Radiu Maryja za stworzenie tego, jak to określam, prawdziwego ewenementu za stworzenie Rodziny Radia Maryja. Nie ma, czegoś podobnego w świecie, nie ma tak dużej liczby osób utożsamiających się, miłujących, wspierających często swoim wdowim groszem (Radia Maryja) - powiedział podczas homilii bp Mering.

Bp Mering mówił także, że Radiu Maryja dziękuje za "ułatwianie spotkania człowieka z Bogiem".

- Jeżeli chcemy być dziećmi Boga, odpowiedzialnymi patriotami, prawdziwymi Europejczykami musimy nauczyć się mądrze kształtować naszą miłość. To właśnie w tym zadaniu służy pomocą Radio Maryja - dodał biskup.

"Człowiek bez prawdy żyć nie potrafi"

Biskup Wiesław Mering powiedział też, że "człowiek bez prawdy żyć nie potrafi. Z kłamstwem nie chce się pogodzić" - Nawiązując do słów księdza Jerzego Popiełuszki powiedział: "Zwyciężać zło dobrem to zachować wierność prawdzie". Duchowny opowiadał, że kłamstwo dotyka wielu dziedzin życia codziennego. 

Powiązany Artykuł

pł.jpg
Urodziny Radia Maryja. Tłumy słuchaczy w hali widowiskowo-sportowej

- Ludzi mówiących w prawdzie nie trzeba wielu. Chrystus wybrał małą grupę do głoszenia prawdy. Tylko słów kłamstwa musi być dużo - ono zmienia się jak towar na półkach - mówił bp Mering. - Ani dobra, ani szczęścia, ani świętości nie osiągniemy wbrew prawdzie - dodał.

- Prawdziwym patriotą jest każdy, kto dba o dobro całego społeczeństwa. Kto przeciwstawia się szerzeniu zła, a dąży do jedności i zgody - mówił biskup Mering. 

TVP Info

Dodał, że osoby, chcące być "prawdziwymi Polakami", muszą być "silne do samego końca". Jako kierunek wskazał wytrwałą, uporczywą pracę o wspólne dobro i o wspólną sprawę.

Kierując swoje słowa zarówno do obywateli i rządzących przytoczył sentencję z gmachu sądu w Dubrovniku: Obliti privatorum publica curate (zapomniawszy o swoich interesach troszczcie się o dobro wspólne). - To takie XVI-wieczne zalecenie dla sędziów, polityków, dla społeczników, pewnie dla nas wszystkich. Zalecenie trudne, ale jasne - mówił biskup. Dodał, że jest to jedyne zalecenie, które "może gwarantować sukces", ale jest jednocześnie bardzo trudne. Pewnie dlatego - w ocenie biskupa - papież Franciszek przywołuje często główną myśl tej sentencji.

"Nacjonalizm polski nie tuczył się nigdy cudzą krwią i łzami" 

Jak podkreślił, chciałby powtórzyć słowa pisarza Henryka Sienkiewicza, "które przypomniano w związku z niedawnymi wydarzeniami". 

- Tylko nikczemne i złośliwe indywidua lub absolutni głupcy mogą porównywać nacjonalizm polski z charakterystycznym nacjonalizmem niemieckim lub rosyjskim. Nacjonalizm polski nie tuczył się nigdy cudzą krwią i łzami. Nie smagał dzieci w szkołach. Nie stawiał pomników katom. Zrodził się z bólu największej tragedii dziejowej. Przelewał krew na rodzimych i wszystkich innych polach bitew, gdzie tylko chodziło o wolność – powiedział bp Mering, odwołując się do słów pisarza. 

Dodał, że są to słowa Henryka Sienkiewicza, wielkiego polskiego pisarza-patrioty, którego "chciano zupełnie chyba" usunąć z procesu kształcenia młodych pokoleń Polaków.

- Dziękujemy niepokalanej patronce Radia Maryja, Telewizji Trwam, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej (…) Dziękujemy pokornie wszechmogącemu Bogu za to, że to radio przypomina nam ciągle nauczanie św. Jana Pawła II (…) dziękujemy za codzienne katechezy, które otwierają intelekty i serca słuchaczy na podstawowe wartości nieodzowne przecież w życiu społecznym. (…) Dziękujemy za budzenie miłości do ojczyzny. Za trudną sztukę uczenia służby tej ojczyźnie. Za przestawianie prawdziwej jej historii – powiedział bp Mering.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.


Polecane

Wróć do strony głównej